Bez posla ostaje 17 logopeda

Bez posla ostaje 17 logopeda

Nakon što su roditelji, zabrinuti i ogorčeni, alarmirali i digli javnost na noge zbog informacije da JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo ostaje bez logopeda, reagirali su iz ove zdravstvene ustanove. Kako saznajemo, angažiranim logopedima produžit će ugovore na tri mjeseca. Međutim, to nije dugoročno rješenje problema.

Kako su nam ispričali ogorčeni logopedi, godinama unazad bore se s istom pričom – novi prekidi ugovora i zanemarivanje prava djece.

ne ustanove Dom zdravlja KS ubrzo završiti sistematizaciju radnih mjesta, a u kojoj će i logopedi biti prepoznati kao potreban kadar – kaže Vranić.

Liste čekanja

– Domovi zdravlja u KS od 2020. godine imaju angažirane logopede koji pružaju usluge djeci i odraslima s teškoćama u govoru. Tokom svog dvogodišnjeg rada ovi stručnjaci opravdali su svoj angažman i potvrdili kolika je potreba za ovim kadrom kada je u pitanju KS. Potreba prelazi u duge liste čekanja u svakoj organizacionoj jedinici DZ, gdje trenutno ordiniraju po dva logopeda, što je ukupno 17 logopeda na nivou JU Dom zdravlja KS – kažu nam logopedi s kojima smo razgovarali na ovu temu, a koji su izrazili želju da im se ime javno ne spominje.

Ističu da je logopedska rehabilitacija dugotrajan proces koji zahtijeva kontinuirani rad kako bi se došlo do što boljih rezultata i kako bi se ostvario maksimum kod svake osobe koja je podvrgnuta rehabilitaciji.

Održati napredak

No, uprkos tome, već treću godinu zaredom, ovi stručnjaci susreću se s problemom u sistemu, dolaze do pauze u svom radu, koja u značajnoj mjeri ometa kontinuirani napredak kod korisnika njihovih usluga.

– To je, u najvećem broju, najosjetljivija populacija našeg društva. Djeci s višestrukim oštećenjima potreban je svakodnevni i kontinuirani rad kako bi ostvarili svoje ciljeve u rehabilitaciji. Djeci iz spektra autizma, također, treba stalni rad po ustaljenom rasporedu, principima i načelima kako bi održali napredak bez stagnacije i kako ne bi došlo do regresije u radu i napretku – poručuju ovi stručnjaci.

Mole za pomoć

Dom zdravlja je trenutno jedina javna ustanova u kojoj roditelji djece s govorno-jezičkim teškoćama mogu potražiti i ostvariti rehabilitaciju govora i jezika svoje djece bez prekida, u smislu kolektivnog raspusta ili opravdanog odsustva s posla. Očajni roditelji su konstantno osuđeni da mole za pomoć jer se iznova nalaze ispred zida koji im pruža otpor i sistema koji im ne nudi adekvatna i dugoročna rješenja.

U međuvremenu se oglasio i Haris Vranić, ministar zdravstva KS, koji je rekao da je 30. maja ove godine dao saglasnost za prijem u radni odnos 15 logopeda na određeno vrijeme do jedne godine.

Ovo ministarstvo pobrinulo se i da Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo osigura neophodna finansijska sredstva za ovu namjenu.

– Očekujemo i da će menadžment Javne ustanove Dom zdravlja KS ubrzo završiti sistematizaciju radnih mjesta, a u kojoj će i logopedi biti prepoznati kao potreban kadar – kaže Vranić.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE