Bh. fudbalerke kvalifikacije za EURO završile na trećem mjestu

Ženska seniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je na gostovanju u Tbilisiju selekciju Gruzije sa 3:0 u posljednjem susretu u kvalifikacijama za EURO 2022.

Bh. tim je ofanzivno ušao u meč i imao je više loptu u svom posjedu, a u 14. minuti nakon centaršuta Sumeje Bektaš sa desne strane, šut glavom sa peterca Dajane Spasojević brani golmanica Tatia Gabunia.

Marija Ana Milinković u 19. minuti snažno šutira sa ivice kaznenog prostora, ali lopta odlazi pored gola.

Marija Aleksić u 21. minuti odlično kroz sredinu šalje loptu za Selmu Kapetanović koja sa sedam metara pogađa protivničku golmanicu.

Ofanzivna igra se izabranicima Samire Hurem isplatila u 22. minuti. Amela Kršo se na sredini oslobađa svojih čuvarki i asistira Mariji Damjanović koja šutira sa vrha šesnaesterca, a lopta se od prečku odbija u mrežu za 0:1.

Pritisak Zmajica se nastavio i nakon pogotka, a Milinković u 31. minuti sa desetak metara pogađa stativu poslije centaršuta Dajane Spasojević iz slobodnog udarca.

Milinković je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena imala još dva dobra pokušaja nakon ubačaja sa lijeve strane Amele Kršo i Dajane Spasojević, ali je golmanica Gabunia u oba navrata bila na visini zadatka.

Prvu priliku u nastavku imala je Marija Aleksić u 50. minuti, ali njen šut sa distance Gabunia odbija u korner.

U 64. mninuti Bosna i Hercegovina je udvostručila prednost. Akciju je započela Kršo koja šalje loptu na desnu stranu protivničkog kaznenog prostora za Mariju Damjanović, a ona je prosljeđuje na peterac gdje se najbolje snalazi Sofija Krajšumović i pogađa mrežu za 2:0.

Samo minutu poslije Damjanović je još jednom poslala loptu na peterac za Krajšumović, ali je gruzijska golmanica ovaj put bila uspješnija.

Kršo u 77. minuti izvodi korner sa lijeve strane, a najviša u skoku bila je Maja Jelčić čiji šut glavom Gabunia odbija do Sofije Krajšumović koja postiže treći gol za bh. selekciju.

Posljednju priliku na utakmici imala je Aleksić u sudijskoj nadoknadi vremena kad je glavom sa peterca loptu poslala iznad prečke nakon centaršuta Amele Kršo.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine je kvalifikacije završila na trećem mjestu grupe B sa 18 bodova iza Danske i Italije, a ispred Izraela, Malte i Gruzije.