Bh. političari glasali protiv uvođenja kazne od 4.000 KM za vozače koji odbiju testiranje na alkohol i drogu

Bh. političari glasali protiv uvođenja kazne od 4.000 KM za vozače koji odbiju testiranje na alkohol i drogu
Foto: Ilustracija

Dom naroda nije usvojio principe Prijedloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, čiji je predlagač bio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Poslanik u tom domu Milan Dunović je, u ime predlagača, pojasnio da je izmjenom predviđeno da se za odbijanje testiranja na narkotike i alkohol, vozač odnosno instruktor vožnje kažnjava kaznom od 4.000 KM, šest kaznenih bodova i oduzimanjem vozačke dozvole šest mjeseci.

Za ovaj zakon su glasali Šefik Džaferović (SDA), Dženan Đonlagić (DF), Safet Softić (SDA), Džemal Smajić (SBiH) i Zlatko Miletić (ZNG). Protiv su bili svi HDZ-ovi i SNSD-ovi delegati, dok je samo Kemal Ademović (NiP) bio suzdržan.

Sa pet glasova za, osam protiv i jednim suzdržanim ovaj prijedlog izmjena zakona nije dobio potrebnu većinu da bi bio usvojen.

HDZ-ov delegat Zdenko Ćosić je obrazložio zašto se protivi ovakvom prijedlogu kazavši da postoje različiti razlozi zbog čega ljudi odbiju alkotestiranje te je istaknuo da bi uvođenje visoke novčane kazne za odbijanje testiranja moglo potaknuti maltretiranje građana.

On tvrdi da bi policajci mogli pretjerati sa zahtjevima vozačima za testiranje s ciljem punjenja budžeta ili “nekog drugog hira” te sumnja da bi mjera bila učinkovita.

“Ova kazna je predviđena za odbijanje testiranja. Dakle, svaki vozač koji se po nalogu službenog lica podvrgne testiranju, ova kazna se ne odnosi na njega”, kazao je Dunović.

Pojasnio je i zašto je ova kazna ovako visoka, te kazao da je suština da se prevenira odbijanje testiranja.

“Po sadašnjem zakonskom rješenju, vozač koji je svjestan da je pod dejstvom narkotika ili koji ima veći procenat alkohola u krvi od onog koji je dozvoljen, i svjestan je toga, ekonomski mu je isplativije da odbije testiranje nego da se podvrgne testiranju. U slučaju da odbije testiranje kazna je 400 KM, a ukoliko plati u roku od osam dana to je 200 KM”, naveo je Dunović.

Dodao je da je cilj da se izbjegne da vozači svjesno i namjerno, pod uticajem nedozvoljenih sredstava, upravljaju motornim vozilima i da prolaze sa kaznom od 200 KM.

Dom naroda PSBiH usvojio je više izvještaja, te dao saglasnost za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma, ugovora i protokola.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE