Bh. stručnjaci o VAR tehnologiji: Pozitivna novina u svijetu nogometa, za naše prostore nedokučiva

Bh. stručnjaci o VAR tehnologiji: Pozitivna novina u svijetu nogometa, za naše prostore nedokučiva
Video assistant referees (VAR) je sistem pomoći sudijama koji se prvi put počeo koristiti prošle sezone u Italiji i Njemačkoj, a koristili su se i u završnici engleskog FA kupa i Liga kupa. VAR je u samom početku naišao na brojne negativne komentare, ali već sada na Svjetskom prvenstvu u Rusiji broj sudjiskih grešaka sveden je na minimum i VAR se pokazao kao odličan dodatak nogometu.

Ne oduzima puno vremena

Izvršni direktor za sport pri Nogometnom savezu BiH Elmir Pilav smatra da je VAR pozitivna novina u svijetu nogometa, a rekao je da je uvođenjem ove tehnologije nogomet dobio još jednu dodatnu dozu objektivnosti.

“Moje lično mišljenje je da je VAR jedna pozitivna novina u svijetu nogometa, barem se do sada tako pokazala na utakmicama Svjetskog prvenstva. Međutim, treba pojasniti da se tu radi o video asistentu i da glavni sudija donosi konačnu odluku. VAR je tehničko pomagao koje pomaže sudiji da bi što jasnije i preciznije donijeli odluke. Kod upotrebe VAR-a na dosadašanjim utakmicama zadržavanja su bila minimalna, što je jako bitno za samu igru, a uz sve to, VAR pruža jednu dodatnu dozu objektivnosti kod donošenja odluka”, rekao je Pilav za Klix.ba.

Pilav smatra da će VAR s vremenom biti sve bolji i da će FIFA uraditi sve kako bi otklonila sve slabosti tog sistema, ako ih uopšte i ima, a dodao je da je napredak u korištenju ove tehnologije već primjetan.

Foto: EPA-EFE

Foto: EPA-EFE

“Kako vrijeme bude odmicalo, sigurno će se sve slabosti funkionisanja tog sistema nastojati otkloniti, VAR će se vrlo vjerovatno učiniti još funkcionalnijim i još lakšim i jasnijim za upotrebu. Sve sudije su prošle obuku za upotrebu video asistenta za način korištenja VAR-a, sigurno je da i u trenutnom sistemu ima određenih manjkavosti, ali vjerujem da će vremenom to biti otklonjeno i da će funkionisanje još više naprijediti. Ako ovo poredimo s nekim prethodnim periodom, odnosno s početkom uvođenja video asistenta, sigurno je da je zabilježen značajan napredak”, ističe Pilav.

Nakon prve faze Svjetskog prvenstva, mnogi ljubitelji nogometa širom svijeta, ali i oni koji direktno učestvuju na Mundijalu, smatraju da se VAR u pojedinim situacijama koristi selektivno. Pilav kaže da je VAR samo dodatno pomagalo sudiji i da sva odgovornost kao i prije pripada glavnom arbitru.

“Ja ne bih rekao da se VAR koristi selektivno, mislim da prije svega treba znati da se može koristiti u samo četiri situacije i to: Da li je pogodak ili nije pogodak, da li je kazneni udarac ili nije, isključenje igrača ili situacije kada se utvrđuje identitet igrača kako se ne bi donijela pogrešna odluka. U svim drugim situacijama, odluku donosi glavni sudija i on je taj koji donosi konačnu odluku i kod ovih, ali i svih drugih situacija. VAR je samo dodatno pomagalo, a odgovornost za odluku pripada sudiji”, rekao je za kraj Pilav.

Slično mišljenje o VAR-u ima i Salem Prolić, član Komiteta za suđenje Nogometnog saveza BiH, koji je rekao da odluku na kraju uvijek donosi ljudski faktor, a dodao je da je Srbija i pored VAR tehnologije oštećena protiv Švicarske.

“VAR se pokazao kao dobra stvar, međutim, treba znati da VAR ne donosi odluku već odlučuje ljudski faktor. Sudije koje gledaju u kabini često imaju podijeljena mišljenja, a u dosta slučajeva VAR nije ni reagovao, zbog čega je recimo Srbija oštećena protiv Švicarske. Sudija nije svirao očigledan penal nakon ‘hrvačkog’ zahvata, a ne znam da li je VAR reagovao ili je sudija odlučio da ne traži pomoć”, smatra Prolić.

Nedokučiv za naše prostore

On je također dodao da je VAR izuzetno skupa investicija i da će teško ikada doći na područje balkanskih država.

Foto: EPA-EFE

Foto: EPA-EFE

“Bez obzira na sve, VAR je ispravio puno grešaka, odnosno pomogao je u puno teških situacija u kojima je bez pomoći video tehnologije jako teško procijeniti i donijeti konačnu odluku. Primjer je utakmica između Južne Koreje i Njemačke gdje sudija nije priznao pogodak Korejcima, ali je uz pomoć VAR-a utvrđeno da je igrač Njemačke igrao posljednji i sudija je pokazao na centar. VAR je izuzetno skupa tehnologija, ali se isplatila i smatram da uvijek treba biti na većim takmičenjima”, iskren je Prolić, koji je dodao:

“Teško da će VAR tehnologija zaživjeti na manjim ligama jer to košta zaista puno, posebno za balkanske zemlje. Za cijenu po kojoj bi ugradili VAR, bolje je napraviti igralište ili teren. Kamo sreće da mi to možemo uvesti, ali vrlo, vrlo teško”, rekao je Prolić.

Prolić je istakao da je u početku bio pesimista po pitanju VAR-a, ali da on za sada solidno funkioniše i da će dilema u nogometu uvijek biti.

“Mislim da će VAR puno pomoći nogometu, ja sam u početku bio pesimista jer sam mislio da će pauze trajati puno duže, zbog čega bi se igrači ohladili i rizikuju da dođe do povrede. Za sada, VAR solidno funkcioniše, a dilema će uvijek biti. U svakom slučaju, VAR je dobar, manje je grešaka, a treba znati i da je sudijama teško u djeliću sekunde donijeti ispravnu odluku”, podvukao je bivši bh. arbitar.

Za kraj razgovora, Prolić je rekao da često komunicira s kolegama iz drugih država i da svaki sudija može imati drugačije mišljenje o nekoj situaciji.

“Ja se lično ne slažem s nekim odlukama, primjer je penal za Iran u meču protiv Portugala, gdje ruka igraču nekada mora biti udaljena od tijela, što ne znači da ona nije u prirodnom položaju. Ukoliko želite skočiti, prirodno je da se ruka odvoji od tijela i lopta ga slučajno pogađa, a tu odluka pala zahvaljujući VAR-u. Često pričam s kolegama iz drugih zemalja, ali i BiH u vezi sudijskih odluka i mnogi se ne slažu da je to bio kazneni udarac”, rekao je za kraj razgovora Prolić.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE