Bh. vojnikinje: Služile smo u ratnoj zoni
„Svjesni smo bili da odlaskom u Afganistan idemo u ratnu zonu, a ne na izlet i da smo napad mogli očekivati svakog dana, ali smo svojima kod kuće govorili kako je sve u redu i da ne brinu“, priča Selma Haskić, jedna od četiri pripadnice Oružanih snaga Bosne i Hercegovine koja je dobila priliku učestvovati u mirovnoj misiji u toj azijskoj državi.
Vojarnu u Zenici Selma je na pola godine zamijenila bazom Bagram, smještenom podno planinskog lanca Hindukuš, i bila dio bh. kontigenta koji je usko surađivao s američkim koalicijskim snagama. Za svoj angažman pripadnici i pripadnice Oružanih snaga BiH dobili su samo pohvale od američkih kolega.
No, angažman koji je završio ovog ljeta nije bio ni malo lak, niti lišen opasnosti. O tome svjedoče i riječi Selmine kolegice Aide Suljić.
Josipa Zvirac, Pera Andrić i Aida Suljić [Ustupljeno Al Jazeeri]
„Nismo govorili porodicama što se tamo događa. Oni su imali sliku s TV-a i ta slika nije bila bajna, ali kad smo stigli tamo pokušali smo prikazati bolje i ljepše strane svega toga jer su Amerikanci napravili puno stvari da olakšaju sebi život, uključujući zabavu, vježbe, kino, čak i ples, posjete poznatih osoba iz Amerike. Te pozitivne stvari smo prenosili porodici, ali o opasnostima nismo govorili“, priznaje Aida.
A opasnosti nije manjkalo, jer su šumovite padine Hindukuša bile idealne za skrivanje pobunjenika i raketne napade na bazu Bagram, smještenu u kotlini.
„Često je bilo nezgodnih situacija, nekad i dva puta sedmično, a nekad i dva puta dnevno, no postupa se po procedurama i Boga moli da ne padne blizu tebe. Iako je baza imala dobar odbrambeni sistem za projektile kojima su najčešće napadali, svejedno se znalo dogoditi da neki od njih i prođe, pa se taj zvuk svima urezao u sjećanje. Taj dolazeći zvuk i mjesec dana po povratku sam znala čuti“, dodaje Selma.
Opravdali ukazano povjerenje
Bez obzira na sve opasnosti, bh. kontigent na vrhunskoj razini obavio je povjerene zadatke i opravdao ukazano povjerenje, kao što su to radili i njihovi prethodnici, ali i nasljednici, pričaju pripadnice Oružanih snaga BiH. A povjereni zadatak za 45 pripadnika bh. vojske nije bio nimalo banalan – čuvali su zapovjedništvo američkih oružanih snaga. Brinuli su o sigurnosti zapovjednog mjesta, te provjeravali svakoga tko je ulazio u tzv. compound, bez obzira bili to Amerikanci ili domaće stanovništvo koje je radilo na pomoćnim poslovima.
„Iznenadilo me je kad smo došli i vidjeli što nam je zadatak. Tu je cijela komanda koja je bitna za cijelu bazu, ali i provinciju, a mi smo bili odgovorni za sve to. Morali smo imati potpunu koncentraciju i pažnju“, priznaje Selma.
Izravno su surađivale s američkim vojnicima, o kojima pričaju kako su vrhunski spremni i isto tako logistički, tehnički i u svakom pogledu opremljeni, pa zato i gode njihova priznanja. Kažu i da su „naglasak stavili na profesionalnu komunikaciju jer su željeli odraditi misiju kako treba i predstaviti svoju zemlju u najboljem svjetlu, pogotovo u pogledu spremnosti, znanja i vještina“.
Dolazeći zvuk projektila i mjesec dana po povratku sam znala čuti, priča Selma Haskić [Haris Kustura]
Želja od malih nogu
Tokom polugodišnje misije nisu imale priliku izaći iz baze, ali im je želja jednog dana vratiti se u Afganistan – drugačiji, mirniji, bolji. Takvu želju s njima dijeli i njihova kolegica Josipa Zvirac iz Novog Travnika, koja je također služila u istoj rotaciji sa Selmom i Aidom, te Perom Andrić, koja je na službi u Tuzli. Te su četiri djevojke dostojno branile boje Oružanih snaga BiH u Afganistanu.
„Odlazak u mirovnu misiju u Afganistan je životno iskustvo koje ću pamtiti. Oduvijek sam željela otići u mirovnu misiju i čekala pravo vrijeme za to – da budem dovoljno zrela i mogu odgovoriti na sve te odgovorne zadaće, jer nije jednostavno otići na šest mjeseci u jedan novi svijet, gdje je rat“, priča Josipa.
Detaljno se upoznala s prilikama u Afganistanu, kao i s ulogom mirovne misije, a kad je podijelila s roditeljima svoju zamisao o odlasku osjetila je da im „baš nije bilo drago, iako su je podržali u odluci“.
„Na kraju su bili ponosni na mene što sam uspješno završila sve te zadaće, a ja sam bila prezadovoljna odnosom koalicijskih snaga prema nama i onome što smo tamo predstavljali. Objasnili smo im i gdje je Bosna i Hercegovina, ali i da to nije neka necivilizirana zemlja, nego zemlja u kojoj ljudi normalno žive, školuju se i uče strane jezike, rade i od toga pokušavaju živjeti“, prepričava.
Prisjeća se i kako joj je odlazak u mirovnu misiju zapravo ispunjenje želje iz ranog djetinjstva kad je svjedočila dolasku misije UNPROFOR-a u BiH.„Jednom prilikom vidjela sam djevojku s plavom kacigom na glavi koja je dijelila čokoladice nama djeci. Osjećala sam se sretno što su prisutni među nama i rekla sam sestri, koja je poznavala engleski jezik, da joj kaže kako ću, kad porastem, i ja biti UNPROFOR. I to mi se ostvarilo“, priča Josipa.
Josipi Zvirac je odlazak u mirovnu misiju zapravo ispunjenje želje iz ranog djetinjstva [Haris Kustura]
Velika joj je želja bila, dok je boravila u Afganistanu, da se susretne s tamošnjom djecom i da napravi isto što i pripadnica UNPROFOR-a nekad, ali sigurnosni uvjeti to nisu dozvoljavali. I zato ponavlja želju, kakvu imaju i Selma, i Aida: „Iskreno želim Afganistanu sve najbolje i da postane jedna civilizirana, samostalna država jer sam se na poseban način povezala s tim ljudima i njihovom nesrećom. Znam da je pred njima dug i težak period, a ja uistinu želim da ponovno odem u Kabul i vidim sve to što nisam vidjela ovom prilikom, a posebno nasmijanu djecu“.
Izvor: Al Jazeera
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE