Bičakčić: Kinezi najveći investitori u bh. obnovljivu energiju, problem će biti kapacitiranost mreže

Bičakčić: Kinezi najveći investitori u bh. obnovljivu energiju, problem će biti kapacitiranost mreže

Predsjednik Bh. komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE Edhem Bičakčić je u izjavi za Klix.ba govorio o tome iz kojih država dolaze investicije u obnovljive izvore energije Bosne i Hercegovine.

Istakao je da po ovom pitanju u cijeloj zemlji prednjače kineski investitori, prvenstveno u izgradnji vjetroelektrana.

“U Federaciji Bosne i Hercegovine oni završavaju veliki vjetropark u Livnu snage 84 megavata. To je investicija od 84 miliona eura. U pripremi imaju vjetropark Škadimovac u Glamoču – finalizira se projektna dokumentacija. To je postrojenje snage 110 megavata. Pokazuju interes za velike solarne parkove, ali nisam primijetio konkretnu realizaciju tih projekata”, naglasio je.

Kineski ambasador u Bosni i Hercegovini Ping Ji je nedavno posjetio gradilište vjetroelektrane u Livnu, a koju gradi konzorcij kineskih kompanija Powerchina resources.

Prema Bičakčićevim riječima, osim Kineza, u FBiH je prisutna austrijska kompanija Kevag koja ima nekoliko projekata vjetroparkova na Vlašiću i Ivan Sedlu te ima solarne elektrane. Napomenuo je da su kineski investitori znatno angažovani na iskorištavanju hidropotencijala u Republici Srpskoj.

“Kinezi u RS-u rade na hidroelektranama u različitima aranžmanima sa entitetskom vladom. U pojedinim slučajevima je riječ o kreditnim sredstvima, a u nekim drugim slučajevima je riječ o njihovim investicijama. Mađari imaju ugovore za solarne elektrane u Trebinju. To je ono što je meni poznato, što je operativno i na čemu se radi u ovoj godini”, kazao je.

Napomenuo je da je u pripremi veliki broj projekata solarne energije snage 50 megavata i više. Kako je izjavio, na tome uglavnom rade domaće firme, ali još nije poznato ko će biti realizator tih investicija.

Komentirao je i predloženi set zakona za koje se očekuje da će se njima olakšati građanima i kompanijama da grade solarne i vjetroelektrane u FBiH.

Podsjetio je da su ti zakoni godinama u pripremi, a da ih drugi entitet već duže vrijeme primjenjuje te da zbog toga ima zamah u investicijama u obnovljive izvore energije (OIE). Ukazao je šta će biti najveći problem.

“Najveći problem će biti kapacitiranost mreža, kako prenosne mreže za velike projekte, tako i distribucijske mreže. Potrebno je pokrenuti investicijske projekte, a nema ih na nivou Elektroprijenosa, ni na nivou elektroprivreda”, rekao je Bičakčić.

Također je podsjetio da su obnovljivi izvori energije prilika koja se još nije iskoristila.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE