BiH: Divlji turizam ukrade milion maraka taksi

BiH: Divlji turizam ukrade milion maraka taksi

Zbog neplaćanja boravišne takse, BiH na godišnjem nivou u prosjeku gubi najmanje milion KM, konstatuju domaći turistički radnici, ogorčeni činjenicom da već godinama sistem naplate ovog turističkog prihoda gotovo nikako ne funkcioniše.

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, kaže da bi uključenjem svih turističkih posjeta BiH u legalne tokove i naplatom boravišnih taksi od njih sumarni iznos naplaćenih taksi na godišnjem nivou bio veći od tri do pet puta.

On je konstatovao i to da je BiH tokom prošle godine zabilježila rast posjeta turista od 11 odsto, kojeg nimalo adekvatno nije pratio rast naplate boravišnih taksi, čiji se sumarni naplaćeni iznos na nivou BiH kreće oko jedva premašenog miliona KM.

Hadžić je istakao da oko 50 odsto turističkih posjeta BiH završi u sivoj turističkoj zoni.

“U Neumu za vrijeme ljetne sezone boravi veliki broj turista, ali u regularnim tokovima bude prijavljen tek dio njih. Slična situacija je i s Međugorjem, za koje procjenjujemo da ga u zavisnosti od godine posjeti ogroman broj turista, koji ostvare između milion i po i tri miliona noćenja, ali se taj broj nikada u pravoj mjeri nije odrazio i na iznose taksi koje se tamo naplate”, rekao je on.

Iz Udruženja hotelijera i restoratera BiH su istakli da su ljuti na državu koja prema njihovim riječima na uspostavljanju aktivnog sistema kontrole ne čini gotovo ništa.
Nada Jovanović, direktorica Turističke organizacije RS, je rekla da je pitanja boravišnih taksi “vruć krompir”, od kojeg nadležni bježe i ne žele da se pozabave njime.

“Iako bilježimo gotovo konstantan rast broja turističkih posjeta, koji je samo za prva tri mjeseca ove, u odnosu na isti period prošle godine, porastao za 15 odsto, na iznosu novca prikupljenog od boravišnih taksi takav rast nije vidljiv”, rekla je ona.

Jovanovićeva je naglasila da ovakvo stanje dovodi do ogromnih gubitaka prihoda od boravišnih taksi i istakla da inspekcije treba da naprave daleko veći pritisak u oblasti turizma.
Inače, iznos boravišne takse u BiH u zavisnosti od lokacije i vremenske sezone oscilira između 0,5 i dvije KM.

Posljednji podaci Inspektorata RS pokazuju da je svaka treća inspekcijska kontrola turističkih i ugostiteljskih objekata u RS ukazala na neki vid nepravilnosti u njihovom radu i poslovanju.
Borka Surtov, glavni republički tržišni inspektor, precizirala je da je samo u oblasti ugostiteljstva i turizma Tržišna inspekcija u 2014. godini izvršila 1.562 kontrole, dok je u njih 515 utvrdila postojanje nekog vida neregularnosti.

“Zbog počinjenih prekršaja u oblasti turizma i ugostiteljstva izdato je 428 prekršajnih naloga u vrijednosti od 225.170 KM i podnesena jedna prekršajna prijava”, rekla je ona.

Ona je dodala da su se najčešće utvrđene nepravilnosti odnosile na posjedovanje i vođenje propisanih knjiga i evidencija, kao što su knjiga gostiju, knjiga utisaka i druge, zatim na izdavanje računa, isticanje cijena te verifikaciju i rok verifikacije mjerila.

Surtovova nam nije precizirala rezultate kontrole naplate boravišnih taksi, jer se, kako je dodala, njihova kontrola preklapa i obavlja u saradnji s Poreskom upravom RS.

Do ilegalnog smještaja za samo pet eura

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera u BiH, naglasio je da veoma ružnu sliku o domaćem turizmu, koji je posljednjih godina u fazi ekspanzije, šalju ilegalci koji nude divlji smještaj.

“U Sarajevu ovakvi ilegalci ‘hvataju’ turiste po autobuskoj stanici, a onda im naplaćuju pet eura za krevet na Baščaršiji, pri čemu njih 20 koristi isto kupatilo”, rekao je on i dodao da je nedopustivo da takvi ljudi uopšte nađu svoju prođu na tržištu.

Hadžić je konstatovao i to da u svakom od većih gradova BiH, pri čemu prevashodno misli na Sarajevo, Mostar i Banjaluku, postoji oko 5.000 ilegalnih kreveta koji se iznajmljuju turistima.

Bhindex.info

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE