BiH dobiva novih 30 km autoputa do polovine 2026.

BiH dobiva novih 30 km autoputa do polovine 2026.

I dok se dionicom autoputa kod Vranduka bave istražni organi, a mašina ni na vidiku, Koridor 5C ide dalje. Reporteri “Dnevnog avaza” posjetili su jučer gradilište dvije dionice Putnikovo brdo – Medakovo i Medakovo – Ozimice kod Tešnja. 

Laički rečeno, ono što je vidljivo golim okom, ove dvije dionice će biti novih 30 kilometara autoputa kroz BiH, a od kojih će cijela država imati koristi. Prije svega, to se odnosi na privredu, odnosno prijevoz ljudi i roba. 

Treba naglasiti da je privreda Tešnja, jedne od najrazvijenijih općina u BiH, godinama priželjkivala da radne mašine konačno dođu do ove općine i pokrenu novo poglavlje u daljnjem razvoju cijele regije.

U petak počeli

Kada je riječ o dionici Medakovo – Ozimice, ugovor je potpisan 9. marta 2023. godine, a izvođač radova je “Cengiz insaat Sanayi ve Ticaret A.S.” iz Turske. Radi se o kompaniji koja je do sada realizirala niz projekata na bosanskom autoputu. 

Alem Kovačević, šef projekta i predstavnik investiture JP “Autoceste FBiH”, za “Dnevni avaz” kaže da vrijednost ugovorenih radova iznosi 361.753.355 eura bez PDV-a, s rokom završetka izgradnje od 30 mjeseci nakon uvođenja izvođača u posao.

– Ovo je trenutno najveći ugovor koji imamo na Koridoru 5C. Inače, najduža dionica koja se trenutno radi. U petom mjesecu su započeti pripremni radovi. Oni su radili pola godine pripremne radove, izradu pristupnih puteva, dodatne istražne radnje bušotine, zaštitu kosina, a 1. decembra, dakle u petak, ozvaničen je početak radova. Pola godine smo imali pripremne radove, a zvanično smo počeli 1. decembra i rok za završetak je 30 mjeseci, što znači da bismo do sredine 2026. trebali, odnosno planirano je, ukoliko ne bude nekih nepredviđenih situacija, završiti – kaže nam Kovačević.

Govoreći o glavnom izvođaču radova, Kovačević kaže da kompanija “Cengiz” ima dovoljno iskustva u gradnji autocesta u BiH.

U petak ozvaničen početak radova - Avaz

U petak ozvaničen početak radova. Avaz

– Prije toga su radili Vlakovo, Lepenicu, Suhodol, Tarčin i dio zeničke obilaznice. Važno je istaći da će se na ovoj dionici, koja je ukupne dužine 21,3 kilometra, graditi pored otvorene trase jedna petlja, dva dvostrana odmorišta, osam mostova i vijadukti, dva nadvožnjaka, 15 podvožnjaka i jedan tunel dužine 2.200 metara, a zajedno s dionicom Putnikovo brdo – Medakovo, čija je izgradnja počela u novembru prošle godine, činit će funkcionalnu prometnu cjelinu – dodaje Kovačević za naš list.

Vrijednost radova

Ugovor za dionicu Putnikovo brdo – Medakovo potpisan je 11. novembra 2022. godine, a izvođač radova je “Euro-Asfalt” d.o.o. Sarajevo. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 167.062.555 eura s PDV-om, s rokom završetka izgradnje od 24 mjeseca.

Dužina dionice je 8,5 kilometara. Početak trase je na izlazu iz tunela Putnikovo brdo 2. Dalje se trasa pruža prema petlji Usora, na kojoj se nalazi bočno naplatno mjesto, nakon kojeg trasa prelazi mostom preko reguliranog korita rijeke Usore, te preko mostova dolazi do naselja Karuše. U Karušama trasa prolazi kroz brdo te je na toj lokaciji predviđen “cut&cover” sistem u dužini od 220 metara. U nastavku trasa prolazi kroz naseljena mjesta Tešanjka i Medakovo, kao i nenaseljena područja. Dionica se završava poslije petlje Medakovo.

Objekti na dionici Putnikovo brdo – Medakovo

Na dionici Putnikovo brdo – Medakovo će se graditi sljedeći objekti: šest mostova, jedan “cut&cover” tunel, pet potputnjaka, jedan natputnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono i bočno naplatno mjesto te jedan centar za održavanje i kontrolu prometa na autocesti.

Dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na Koridoru 5C, regulacija rijeke Tešanjke, izmještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine cca 3,5 kilometara, te rekonstrukcija lokalnih cesta.

Metoda iskopa i zatrpavanja, tzv. cut&cover, metoda je tunelogradnje koja se sastoji od iskopa građevne jame s površine terena, izvedbe tunelske konstrukcije u jami te zatrpavanja izvedene konstrukcije tlom iz iskopa. Primjenjuje se u zonama malog nadsloja.

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE