BiH hvata korak za svjetskim standardima: Kada će svi premijerligaši imati moderne travnjake

BiH hvata korak za svjetskim standardima: Kada će svi premijerligaši imati moderne travnjake

Fudbalski savez Bosne i Hercegovine prije više od dvije godine započeo je proces izgradnje hibridnih terena na stadionima svih premijerligaša u BiH. Ne brinite se, nije ovo najava kako su sve završili, ima tu još mnogo posla. Barem, prema onim kojima su ostali dužne travnjake.

Stadion Luke u Doboju: Radovi u toku - Avaz

Stadion Luke u Doboju: Radovi u toku. Sloga Meridian

Međutim, s dolaskom VAR-a i novih terena, nemoguće je ne očekivati da barem malo poraste kvalitet naše lige. Zašto? Pa utakmica Širokog Brijega i Željezničara iz 20. kola ovogodišnjeg prvenstva je najbolji primjer toga. Igranje na uništenim terenima više nije opcija. Ovo nije 1994., 2004. – došlo je novo doba.

Završeni poslovi

Željezničar je imao prvi takve terene u BiH, doduše, napravili su vlastitu inicijativu i uz pomoć Saveza. Takva je situacija bila i sa Čelikom i njihovim „Bilinim poljem“.

Sarajevo je čekalo dugo na svoje nove travnjake. Posao se „uradio“, a onda stalno morao dorađivati zbog nekvalitete. Na kraju, to probijanje rokova je možda i najviše koštalo Feđu Dudića, tadašnjeg trenera bordo tima. Velež je također imao problema s izvedbom radova. Probijeni su svi rokovi, a rezultati su patili dok su igrali u Gabeli, umjesto na stadionu „Rođeni“.

Stadion „Asim Ferhatović Hase“: Probijani rokovi - Avaz

Stadion „Asim Ferhatović Hase“: Probijani rokovi. Armin Durgut / Pixsell

U istom kontingentu završeni su stadion „Pod Bijelim brijegom“, „Gradski stadion“ u Banjoj Luci, dok je „Tušanj“ u Tuzli, otvoren sredinom marta prošle godine, kada je Sloboda dočekala Leotar. Mada, od premijerligaša sada taj stadion koristi samo Tuzla City.

Nije gotovo

Proces još nije gotov, kako je na početku i napisano. Sloga iz Doboja i Široki Brijeg su još u procesu postavljanja travnjaka, koji će za još dva standardna premijerligaša omogućiti lakše odigravanje utakmica.

Također, Posušje, Igman i GOŠK su još u procesu čekanja. „Mokri Dolac“ bi skoro pa sigurno trebao dobiti svoje travnjake, nakon reflektora koje su dobili pred početak sezone. GOŠK i Igman bi se tu mogli naći u problemu, pošto njihov opstanak nije ni približno siguran, pa bi mogli završiti kao i Leotar iz Trebinja, koji svoj hibridni teren, barem još uvijek, dobio nije.

Zeljković sretan

Predsjednik N/FSBiH Vico Zeljković je ranije za „Avaz“ kazao da je sretan zbog učinjenog.

– Bit ću slobodan da kažem da smo ostvarili ogroman napredak. Sređujemo terene – rekao je Zeljković tada.

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE