BiH je odavno država zarobljena korupcijom!
Bosnu i Hercegovinu je davno kao državu preuzela korupcija i mi smo odavno svrstani među zarobljene države, kazala je u razgovoru za „Avaz“ izvršna direktorica „Transparency Internationala BiH“ Ivana Korajlić.
Bolji zakoni
– Svrstani smo u države u kojima se svi procesi donošenja odluka, zakona i apsolutno svih procesa dešavaju na osnovu korupcije, odnosno interesa pojedinaca koji su zapravo zarobili i institucije i državu. Svjetska istraživanja BiH svrstavaju među države koje su i nazadovale u posljednjih nekoliko godina. Prije deset i više godina imali smo čak i bolju zakonsku regulativu nego što je to danas – pojasnila je Korajlić.
Dodala je da su svi procesi u društvu uvjetovani korupcijom, od imenovanja do raspodjele javnih sredstava.
– Pojedinci ili bolje reći političke stranke poklopile su cijeli sistem i upravljaju na način organiziranog kriminala. Ne možemo se nadati napretku dok god imamo ovakvo stanje i dok ne pokažemo da smo spremni da riješimo ovaj problem. O tome govori i Izvještaj Evropske komisije i 14 prioriteta, gdje se svi prioriteti, manje ili više, odnose na vladavinu prava i borbu protiv korupcije – naglasila je Korajlić.
Prema njenim riječima, neophodno je usvajanje novih antikorupcijskih zakona, ali se taj proces godinama odugovlači i opstruira.
Lažna obećanja
– Pojedinci u vlasti pokušavaju lažno predstaviti da nešto rade po ovom pitanju, obećavaju Evropskoj uniji, zapravo blokiraju usvajanje zakona. Pokušavaju uništiti i one mehanizme koje smo do sada imali barem na papiru. One institucije koje bi trebalo da se bore protiv korupcije su zapravo ogrizle u korupciju i postale su interesne grupe koje funkcionišu na korumptivan način. To je istakao i OSCE u svom posljednjem izvještaju – istakla je Korajlić.
Dodala je da u BiH imamo potpuni otpor reformama u svim sektorima, pa i u pravosuđu, a kako bi se uveli mehanizmi odgovornosti.
– Iza svega stoje novac i moć, to su najčešći motivatori korupcije. Potreba za moći je drugi najčešći motivator, jer moć daje kontrolu nad sistemom, a zna se da, kad se to izgubi, onda slijedi odgovornost za počinjena djela – naglasila je Korajlić.
Finansijsko uvjetovanje
– Međunarodna zajednica može pomoći, pritisak se vrši i on postaje sve direktniji. Ali, jedini način na koji se može nešto postići je finansijsko uslovljavanje. Dok god se i dalje daje novac, to će se shvatati od lidera u BiH kao poruka da i dalje mogu da rade šta žele jer ne trpe nikakve posljedice. S druge strane, lideri nemaju interesa za evropske integracije i za provođenje reformi. Dakle, jedini način je finansijsko uslovljavanje – smatra Korajlić.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE