BIH: Koliko novca je potrebno da se iskorijeni nezaposlenost?

BIH: Koliko novca je potrebno da se iskorijeni nezaposlenost?

50 miliona KM sa biroa za zapošljavanje će izbrisati između osam i 11 hiljada osoba. Toliko je Vlada Federacije BiH izdvojila za borbu protiv jedne od najvećih pošasti bh. društva, nezaposlenosti.

Almir je nezaposlen. Nakon naslova u novinama i na internet portalima, te optimističnih izjava na TV ekranima, nada se da će po prvi put, kako kaže, na svojoj koži osjetiti neki vid funkcionalnosti države koja treba da brine o svojim građanima.

“Po završetku školovanja sam na birou. Uspijevao sam naći nekoliko poslova tokom godina, s tim da poslodavci nisu uvijek bili fer i korektni. Izbjegavali su da te prijave, da te osiguraju. Ili su jednostavno izbjegavali da uplaćuju državi njihove obaveze”, kazao nam je Almir Šahat.

U turizmu je prepoznao priliku za pokretanje vlastitog biznisa. Kaže da to odavno planira, ali uvijek zafali novca, a samim tim i hrabosti. Nezaposlenim je to teško ostvariti bez finansijske podrške jer svaki privatni biznis u BiH je rizik.

“Mislim da je to odlična prilika. Samim tim trenutno situacija u BiH je takva da turizam cvjeta. Iz godine u godinu sve više turista je ovdje, mislim da ću sasvim sigurno aplicirati na jedan od projekata koji nude. Mislim da vrijedi pokušati”, dodaje Šahat.

Almir je samo jedan od 390.000 nezaposlenih u FBiH. Za projekte zapošljavanja i samozapošljavanja prošle godine je izdvojeno 20 miliona, a ove 50 miliona maraka.

Navodno, taj iznos je dovoljan da se zaposli oko 9.000 radnika. Ukoliko jedan radnik košta 600-800 KM, Federaciji je potrebno više od 2 milijarde maraka da isprazni evidenciju nezaposlenih, bar na jednu godinu.

“Ono što bi trebalo naglasiti da je samom uredbom dat akcenat na podršku u zapošljavanju mladih u privatnim poslovnim subjektima koji ne spadaju u oblast trgovine, ugostiteljstvo i igara na sreću i uredbom je izuzet javni sektor”, ističe Omer Korjenić, direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje.

Mladi se ne zapošljavanju, priznaje i premijer Federacije. Puno se, kaže Fadil Novalić, o tome govori, ali uglavnom sve ostaje na riječima.

“Svima su nam puna usta zaštite mladih ljudi i govora o problemima koje imaju naši mladi ljudi, odlasku u inostranstvo, nezapošljavanju, pogrešnom školovanju. Ali smo vrlo malo učinili da promijenimo to stanje”, stav je Novalića.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE