BiH najugroženija zemlja po broju mina u Evropi, bh. demineri najslabije plaćeni u svijetu

BiH najugroženija zemlja po broju mina u Evropi, bh. demineri najslabije plaćeni u svijetu

BiH ne može biti očišćena od mina do 2019.godine, jer vlast nije osigurala sredstva predviđena Strategijom 2009-2019.

Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protivminskom djelovanju obilježava se svake godine 4. aprila kako bi se skrenula pažnja javnosti i ubrzao napredak u rješavanju problema mina. BiH i dalje je najugroženija zemlja po broju mina u Evropi.

– Po posljednjoj procjeni koju imamo oko 1,2 odsto teritorije BiH je još uvijek zagađeno minama. To je preko 1060 kilometara kvadratnih u cijeloj BiH. Najviše je ugroženo područje USK, područje Doboja, Maglaja i Posavine, pojasnio je Saša Obradović, direktor Centra za uklanjanje mina u BiH gostujući u emisiji “Danas” na TV Alfa.

Iako je bila usvojena Strategija da BiH bude očišćena od mina do 2019., ona nije provedena, objasnio je Obradović i dodao da je problem u prikupljanju sredstava od domaćih i međunarodnih izvora. Nije bilo dodatnih izdvajanja sredstava za deminiranje, koja je BiH Strategijom trebala osigurati. Obradović je u emisiji govorio i o položaju deminera u BiH.

– Naši demineri su najslabije plaćeni demineri u svijetu. Zakonom, koji je u proceduri tražili smo beneficirani radni staž. Plate su mizerne, demineri rade na minimalnim dnevnicama, kazao je Obradović.

U minskim poljima, poslije rata u BiH, stradalo je oko 2.000 osoba. U istom periodu je na dužnosti stradalo oko 150 deminera. Obradović je dodao da je u cilju ubrzanja procesa, BHMAC razvio tehničku regulativu za uključenje koncepta “Land release“, koji podrazumijeva uvođenje ciljane i sistematske istrage u operacijama tehničkog izviđanja. Prema njegovim riječima primjena ovog koncepta znatno ubrzava proces vraćanja sumnjive opasne površine.

 TV Alfa
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE