BiH nije ispunila ranije zacrtane rokove prema Evropskoj komisiji

BiH nije ispunila ranije zacrtane rokove prema Evropskoj komisiji

Teško da će BiH odgovoriti “jednim glasom” na pitanja iz upitnika Evropske komisije, koja je Johanes Han, komesar za proširenje, 9. decembra prošle godine uručio BiH.

Naime, kako “Nezavisne” saznaju, Direkciji za evropske integracije još nisu dostavljeni svi odgovori kako bi oni bili uvršteni u centralni registar, a veliki broj institucija na nivou BiH nije želio ponoviti odgovore koji nisu zadovoljavali. Iz Direkcije je nekim institucijama traženo da ponove odgovore na neka pitanja iz upitnika, jer nisu zadovoljavali kriterije, ali oni to nisu učinili.

Ni Republika Srpska još nije dostavila odgovore, ali ne zbog toga što nije uradila svoj dio posla, nego zbog nefunkcionalnog mehanizma koordinacije.

Rokovi koje je sebi zadala BiH da odgovori na pitanja iz upitnika već su istekli, a kako sada stvari stoje, još zadugo neće biti ispunjeni.

Mehanizam koordinacije je nefunkcionalan, a većina sagovornika “Nezavisnih” tvrdi da je samo “mrtvo slovo na papiru”.

Damir Bećirović, poslanik DF-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, smatra da mehanizam koordinacije ne postoji i da će BiH teško do kandidatskog statusa do kraja ove godine.

“Dva puta je usvajan mehanizam koordinacije i opet je nefunkcionalan. DF je predlagao zakon o mehanizmu koordinacije, ali to nije došlo ni na komisijsku fazu, odbijeno je”, kazao je Bećirović te dodao da ima pouzdane informacije da Direkcija za evropske integracije ima problem s Centralnim registrom u koji još nisu stigli svi odgovori, da neki i ne zadovoljavaju standard. Jedan od neimenovanih zvaničnika Evropske komisije kazao je da su ova pitanja samo početak, te da pravi posao za BiH tek predstoji.

Iz Evropske komisije ističu da će biti potrebno između 12 i 18 mjeseci da BiH odgovori na pitanja i da na koncu dobije kandidatski status

Kao primjer se navodi susjedna Srbija, koja je imala spremne odgovore i dobro urađene odgovore, ali je Komisija i za njih imala dodatnih preko 500 pitanja. Iskustvo Evropske komisije je da su nekim zemljama bile potrebne i tri godine da dobiju status kandidata, a kao primjer se navodi Albanija.

Sem upitnika, Evropska komisija će se fokusirati i na izvještaje eksperata, te će vjerovatno u narednim mjesecima BiH morati da odgovori i na pitanja eksperata kada je riječ o zagađenosti zraka i mnogim drugim pitanjima.

Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, ističe da su entitetske vlade raspravljale o ovom problemu i dogovorile da se formira zajedničko tijelo koje će usaglasiti odgovore na upitnik.

“Međutim, problem nije u entitetskim vladama, nego je problem u institucijama BiH zbog toga što se ne dostavljaju kvalitetni odgovori i što se ne radi na tome da se vrše ispravke”, kazala je Majkićeva.

Mirsad Mešić, šef Kluba poslanika SDP-a BiH u Predstavničkom domu BiH, uvjeren je da ova vlast na nivou BiH do 2018. godine ništa bitno neće uraditi, te da neće uspjeti zadovoljiti i minimum iz upitnika Evropske komisije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE