BiH ostala bez 300 miliona maraka od MMF-a

BiH ostala bez 300 miliona maraka od MMF-a

Stabilnost entitetskih budžeta dovedena je u pitanje. Od posljednje tranše MMF-a nema ništa. Pregovori o novom aranžmanu traju sa predstavnicima Misije MMF-a. Ali bh. vlasti još nisu usaglasile Pismo namjere.

Bosna i Hercegovina ostala je bez 300 miliona maraka posljednje tranše MMF-a. Neprovođenje dogovorenih reformi razlog je što smo ostali bez tog novca koji bi djelimično mogao sanirati minuse u entitetskim budžetima. Izlaz iz finansijske dubioze bh. vlasti traže u novom aranžmanu, ali se još nisu usaglasile o planu za MMF. Entitetske vlade o tome se moraju izjasniti do sutra.

“Te prijedbe će se razmotriti i u ponedjelkak ćemo imati ili nećemo imati usaglašeno Pismo namjere, a onda će on biti relevanat dokument o kojem možemo raspravljati”, kaže Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora BiH.

Deficit u federalnom budžetu je skoro 650 miliona maraka. No, o posljedicama i novom zaduženju resorna ministrica Jelka Miličević nije željela ništa konkretnije reći. Kaže samo da pregovori traju.

Ipak, plan sanacije u Federalnoj vladi vide u rebalansu budžeta. Izvjesno je da će biti rezanja troškova i transfera. „Svi ćemo morati podnijeti podjednak teret. Ono što je osnovno jeste da transferi prema penzijskom i invalidskom osiguranju ostaju nepromijenjeni”, kazao je Goran Miraščić, savjetnik premijera FBiH za ekonomska pitanja.

No, penzioneri su skeptični. Tvrde da će penzije koje sve više kasne, bez novca MMF-a biti još ugroženije. „Ako bude ušteda na platama, onda će biti manji doprinos u fond PIO, a onda vjerovatno kašnjenje pa čak bojimo se da ne dođe i do smanjena naših penzija”, upozorava Mehmedalija Rapa, predsjednik Saveza udruženja FBiH.

Iz MMF-a žele nam pomoći, ali ta pomoć ima svoju cijenu. „Preostalo je postići dogovor o još nekim važnim pitanjima koja se tiču mjera za unapređenje rada poreskih uprava, borbe protiv poreske evazije, jačanje kontrole bankarskog sektora te poboljšanje funkcioniranja tržišta rada“, poručio je Ruben Atoyan, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

Međutim, kako stvari stoje, od MMF-a neće biti ništa do septembra. Finansijska stabilnost tako ponovo ovisi od međunarodnih kreditora, prodaje obveznica i trezorskih zapisa.

federalna.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE