BiH postala kolateralna šteta migrantske krize zbog licemjernosti Evropske unije

BiH postala kolateralna šteta migrantske krize zbog licemjernosti Evropske unije

Malo ko je početkom 2015. godine, kada se Evropska Unija suočila s prilivom ilegalnih migranata, mogao očekivati da će upravo Bosna i Hercegovina postati svojevrsni branik od eskalacije migrantske krize u EU. Građane BiH, doduše, niko nije pitao žele li čuvati sigurnost i stabilnost EU po cijenu vlastite sigurnosti i stabilnosti, a informacije s terena nesumnjivo govore da je zbog toga naša zemlja pred sigurnosnom, finansijskom, socijalnom, kulturološkom i svakom drugom opasnosti.

Nakon što je Njemačka pod vodstvom kancelarke Angele Merkel u jesen 2015. godine odlučila primiti više od milion migranata iz mađarskih kampova, koje je desničarska vlast premijera Viktora Orbana držala u nehumanim uslovima, počeli su masovni egzodusi prema zemljama EU. Onima koji su bježali iz ratom zahvaćenih područja poput Iraka, Sirije i Afganistana pridružio se i ogroman broj onih koji su se jednostavno željeli dokopati bilo koje države EU.

U tom periodu uspostavljene su velike balkanske rute koje su se kretale od Turske, preko Grčke, Sjeverne Makedonije, Srbije, Hrvatske i Mađarske, dalje prema Evropi. Alternativni pravci išli su preko Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Rumunije.

Evropa je ubrzo shvatila šta se događa pa je humanitarna akcija njemačke kancelarke završila na proljeće sljedeće godine zatvaranjem balkanske rute u režiji tadašnjeg austrijskog ministra vanjskih poslova Sebastiana Kurza te dogovorom Merkel s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, kojim je EU obećala mnogo više pomoći Turskoj, u kojoj su se nalazili milioni sirijskih izbjeglica.

Time je BiH postala de facto najvažniji ogranak “balkanske rute” za ilegalne migracije, a u našu su zemlju počele ulaziti hiljade migranata koji su se, najčešće preko graničnog prijelaza Izačić kod Bihaća, pokušavali domoći Hrvatske, a samim time i EU. Tu je, međutim, podvučena crta – Hrvatska ih nije puštala, a nazad nisu mogli. Jedino rješenje je bilo da ostanu u BiH, konkretno u Bihaću, gdje je osnovan kamp Vučjak koji su međunarodne organizacije ocijenile neuslovnim te je ubrzo raspušten.

Od tada pa do danas broj migranata je znatno porastao u BiH, a strahuje se da njihov tačan broj, kao ni identitet, ne znaju ni sigurnosne službe u našoj zemlji, što je za građane posebno uznemirujuća činjenica.

Sigurnosna situacija u mnogim gradovima je narušena, jer lokalne zajednice nemaju kapacitet da se same izbore s ovim problemom, a viši nivoi vlasti se ne uključuju. Neozbiljno shvatanje situacije najbolje se ogleda u činjenici da je po ovom pitanju državni i federalni parlament zasjedao samo jednom, bez ikakvih konkretnih zaključaka. Informacije kojima raspolažemo govore da se pitanje migrantske krize više i ne stavlja na dnevni red. Potpisan je, doduše, sporazum između naše zemlje i Pakistana o povratu migranata, međutim, to je zasad samo mrtvo slovo na papiru. S druge strane, u Ministarstvu sigurnosti naše zemlje nisu bili raspoloženi za komentar, što je također simptomatično.

Prema svemu sudeći, morat ćemo prihvatiti da je BiH kolateralna šteta migrantske krize, a razlog je licemjerna politika koju vode pojedine evropske zemlje koje su prvobitno iskazale potrebu i jasnu politiku kako će prihvatiti određeni broj migranata. Međutim, to se nije dogodilo, jer na naše aerodrome ne slijeću avioni koji migrante preuzimaju i transportiraju u te zemlje. Finansiraju, doduše, te zemlje određene aspekte života migranata – ali u BiH, pozivajući bh. građane na smiren i staložen odnos prema migrantima, držeći nam usput lekcije o humanosti. Najveće žrtve svih tih licemjernih politika nažalost su građani BiH, a onda i sami migranti.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE