BiH se pridružila vrijednom sporazumu: Mogu li građani očekivati bolje uslove u zdravstvu?
Nakon što je Bosna i Hercegovina 23. jula i zvanično potpisala Sporazum o pridruživanju BiH programu EU4Health, dobila je priliku da unaprijedi zdravstvo i napravi značajan iskorak u tom sektoru. Time je našoj državi omogućen pristup finansijskim sredstvima od 5,3 milijarde eura koje je Evropska unija odobrila članicama Programa za period od 2021. do 2027. godine. Riječ o najvećem iznosu finansijskih sredstava u odnosu na sve prethodne cikluse zdravstvenih programa EU. Provjerili smo na koji način će se ovi novci iskoristiti te koliko će građani imati poboljšane zdravstvene usluge, prije svega kada je riječ o prevenciji bolesti i samim time efikasnosti u liječenju?
“Predviđeno je da se proces uspostavljanja preventivnog sistema zdravstvene zaštite u BiH usmjerava na osnovu prijedloga resornih vlasti, u saradnji sa kolegama iz EU-a. Budući da BiH tek počinje pristupati fondovima EU-a u okviru EU4Health programa, ključno je da vlasti temeljito analiziraju stanje u oblasti zdravstva u zemlji, uključujući evaluaciju postojeće infrastrukture, procjenu mehanizama pružanja usluga, utvrđivanje nedostataka u uslugama i razumijevanje potreba”, pojasnili su iz EU.
Kada je riječ o segmentu prevencije spomenuli su još jedan program kroz koji EU već osigurava BiH. Radi se o “Podršci EU reformi zdravstvenog sektora u BiH” i u sklopu tog projekta su osigurana bespovratna sredstva u iznosu od 10 miliona eura.
“Cilj je kroz taj program unaprijediti preventivnu i primarnu zdravstvenu zaštitu. Projekat zajednički provode UNICEF, Svjetska zdravstvena organizacija i Svjetska banka, s ciljem unapređenja primarne zdravstvene zaštite i jačanja zdravstvenog sektora. Također pomaže u izradi politika za unapređenje zdravstvenih usluga djeci poput imunizacije, ranog rasta i razvoja, ishrane i mentalnog zdravlja. Ovakva kontinuirana podrška će pomoći vlastima da bolje razumiju potrebe zdravstvenog sektora i pripreme sveobuhvatne aplikacije za dalje finansiranje EU-a”, naglasili su.
MCP BiH: “Osnažiti zdravstveni sistem u korist građana”
Vraćajući se ponovo na projekt EU4Health istakli su da je potrebno da BiH u narednom periodu poduzme odgovarajuće korake.
“Potrebno je da izradi prijedloge projekata za rješavanje specifičnih izazova u zdravstvu u zemlji, u skladu sa ciljevima programa EU4Health, a što će maksimizirati potencijalne koristi finansijskih sredstava EU-a i osnažiti zdravstveni sistem zemlje u korist njenih građana”, naveli su iz EU.
POVEZANE OBJAVE