BiH tranzit za narkotike

BiH tranzit za narkotike

droga

BiH ne spada u red zemalja koje su značajni uzgajivači, proizvođači ili konzumenti narkotika i uglavnom se smatra tranzitnom zemljom, preko koje droga iz Južne Amerike dospijeva u zemlje zapadne Evrope.

Navodi se ovo u Izvještaju Stejt departmenta o sprečavanju trgovine narkoticima, u kojem je BiH okarakterisana kao tranzitna zemlja s obzirom na njen strateški položaj i činjenicu da se nalazi između centra za proizvodnju i preradu narkotika u jugoistočnoj Aziji i glavnog tržišta u zapadnoj Evropi.

“BiH granični ca Crnom Gorom i Hrvatskom, odakle narkotici koji potiču iz Južne Amerike dospijevaju u BiH, a preko nje dalje na područje zapadne Evrope”, navedeno je u izvještaju.

Kada se radi o agencijama za sprovođenje zakona, u izvještaju se navodi da su ti kapaciteti relativno ograničeni, posebno kada je riječ o državnom nivou. Istaknuo je da je uprkos tome bilo nekoliko značajnih pljenidaba.

Zaključno sa oktobrom 2013. godine u BiH je oduzeto šest kilograma heroina, 351 gram kokaina, 199 kilograma marihuane, pet kilograma hašiša, 932 stabljike konoplje, 1.525 sjemenki kanabisa, 353 tablete ekstazija, 16 kilograma stimulansa na bazi amfetamina te 157 medicinskih narkotika.

“Policija RS prijavila je povećanje u broju uhapšenih i zaplijenjenih narkotika od čak 33 odsto, uz znatan porast konfiskacije hašiša, kao i stabljika kanabisa. Zvaničnici RS tvrde da su tokom 2013. godine sproveli značajne napore da se identifikuju nove mreže proizvođača i distributera narkotika”, navedeno je u izvještaju.

Istaknuto je da je uprkos pozitivnim koracima u BiH bilo svega nekoliko hapšenja onih koji se nalaze na čelu organizacija za šverc narkotika, a među lokalnim NVO postoji percepcija da je razlog tome njihova finansijska nadmoć i političke veze.

Iz Stejt departmenta su naglasili da agencije na državnom nivou, posebno Granična policija BiH, carina i SIPA, imaju problema sa finansiranjem i osobljem.

“Bez obzira na poteškoće, oni i dalje blisko sarađuju sa SAD na razvoju svojih kapaciteta, kada je riječ o strateškom planiranju. BiH aktivno sarađuje i sa EU, posebno na nastojanjima stvaranja Odjela za narkotike”, zaključeno je u izvještaju.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE