BiH trenutno nema alternativan plan za energetsku krizu koja hara Evropom

BiH trenutno nema alternativan plan za energetsku krizu koja hara Evropom

BiH trenutno nema alternativan plan za energetsku krizu koja hara Evropom.

Kao i ostatak Evrope, i naša zemlja zavisi od plina koji dolazi iz Rusije. Šta su alternative? Solarne, hidro i vjetro-elektrane? Struka kaže – zakasnili smo s projektom energetske efikasnosti. S druge strane, sve je izvjesnije da će Evropa ponovo pokrenuti konzervirane rudnike i nuklearne elektrane. Sve ovo Evropu i cijeli svijet vraća 50 godina unazad.

Senida Fazlić je iz Ilijaša. Živi u porodičnoj kući i kaže da ne pamti ovako visoke cijene ogrjeva. Ugalj je nabavila u aprilu. Drva su prošlogodišnja.

Cijena peleta  po toni u prošloj godini iznosila je maksimalno 480 KM. Ove godine, tona peleta košta više od 1000 KM. Cijena iscijepanog ogrjevnog drveta po metru prošle godine iznosila je 97, a ove godine 165 KM.

Iz kompanije Drvosječa navode da je upravo prevelika potražnja za izvozom uzrok poskupljenja ogrjevnog drveta i peleta.

BiH sada plaća cijenu neulaganja u projekte energetske efikasnosti  kada je cijena energenata bila niska- smatra profesor Azrudin Husika. Sada je Vladama na teretu da subvencioniraju visoke cijene energenata.

Šta su alternative u BiH- jedno je od pitanja na koje se teži dati odgovor na konferenciji koju je organizovala privredna komora FBIH. Naša zemlja morala bi imati alternativni izvor energije koji podrazumijeva solarne, hidro i vjeroelektrane. Do tada, i dalje ćemo biti taoci energenata iz inozemstva poput plina.

Hayat

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica