BiH više nije regionalni lider u prodaji električne energije

BiH više nije regionalni lider u prodaji električne energije

Bosna i Hercegovina nije više regionalni lider u proizvodnji i prodaji električne energije. To je kazao pomoćnik direktora Zavoda za statistiku FBiH Amer Korić tokom prezentacije vanjskotrgovinske razmjene FBiH za deset mjeseci ove godine.

Promjena trendova

Dodao je da je vrlo teško iz ugla statističara govoriti o razlozima za to, ali da se iz podataka vidi da se određeni trendovi mijenjaju.

– Smatrali smo da je naša zemlja po ovom pitanju u odnosu na region superiorna, do jučer je to tako i bilo, danas više nismo – istakao je Korić.

Iz podataka Zavoda vidi se da su iz FBiH za deset mjeseci u Hrvatsku izvezene 90.630.874 marke vrijednosti električne energije, ali je uvezeno za 102.497.282 KM. Električnu energiju uvozili smo i iz Slovenije, i to u vrijednosti od 19.621.604 KM. Slična je situacija i kada je riječ o susjednoj Srbiji, u koju smo izvezli električne energije u vrijednosti od 63.314.550 KM, ali i uvezli za 68.430.297 KM.

I ukupan obim robne razmjene FBiH s inozemstvom iznosi 16.248.299 KM, na izvoz se odnosi 5.981.646 KM, a na uvoz 10.266.653 KM. Najveći iznos vanjskotrgovinske razmjene ostvaren je sa zemljama članicama Evropske unije i iznosi 69,1 posto od ukupne robne razmjene FBiH.

Gorivo i lijekovi

Iz BiH su se najviše izvozili dijelovi sjedišta, legure aluminija, električna energija te koks. Naviše smo uvozili dizelsko gorivo, kameni ugalj, električnu energiju i lijekove.

Najznačajniji partneri FBiH za izvoz u prvih deset mjeseci ove godine su Njemačka, Hrvatska, Italija, Austrija i Slovenija, dok su najznačajniji partneri za uvoz u istom periodu bile Hrvatska, Njemačka, Italija, Srbija i Kina.

Predstavljena i anketa o radnoj snazi  

Korić je jučer prezentirao i rezultate Ankete o radnoj snazi u FBiH, prema kojoj je u starosnoj dobi od 15 do 24 godine stopa nezaposlenosti čak 45,2 posto. U starosnoj dobi od 15 do 64 godine stopa nezaposlenosti je 20,2 posto, a u dobi od 20 do 64 godine 19,4 posto.

– Upoređujući podatke nezaposlenosti mladih ljudi s rezultatima u ostalim zemljama u Evropi, može se zaključiti da BiH ima najvišu stopu – istakao je Korić.

Dodao je da, prema grupama područja djelatnosti, najveći broj zaposlenih u ovoj godini je u uslužnim djelatnostima – 55,5 posto, zatim u nepoljoprivrednim – 32,7 posto te u poljoprivrednim – 11,8 posto.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE