Bili ili ne biti za “Gaučose”, Hrvati im kvare plan

Jedan od derbija drugog kola grupne faze na Svjetskom prvenstvu u Rusiji igra se večeras u 20 sati na stadionu u Nižnjem Novgorodu između Argentine i Hrvatske. Nakon mečeva prvog kola na vrhu tabele D grupe nalazi selekcija Hrvatske, koja je s 2:0 savladala Nigeriju, dok su favorizovani Argentinci odigrali samo 1:1 protiv debitanta Islanda. Upravo zbog toga su Messi i društvo sada pod velikim pritiskom pred duel sa superiskusnom selekcijom Hrvatske, koju su pak do sada dva puta savladali, i to 1998. godine u grupnoj fazi Mundijala u Francuskoj te prije četiri godine u prijateljskom meču u Londonu, dok su s druge strane Hrvati 2006. godine bili bolji u prijateljskom ogledu u Baselu, a odigrali su i neriješeno daleke 1994. godine.

“Gaučosi“, na čelu s Mesijem, nalaze se pred jednim izuzetno velikim ispitom, pogotovo nakon što su u prvom kolu odigrali samo 1:1 protiv debitanta Islanda. I pored dosta blijede partije su opet imali veliku priliku da dođu do sva tri boda, ali je upravo Messi u 64. minuti propustio realizirati penal, tačnije odbranio mu ga je islandski golman Haldorson, dok u nastavku utakmice „gaučosi“ više nisu imali nekih posebno izglednih šansi za pogodak. Inače, Argentinci su preko Aguera poveli u 19. minuti, ali su samo četiri minute kasnije i Islanđani preko Finbogasona došli do gola, što je očito u velikoj mjeri poremetilo koncepciju igre izabranika selektora Sampaolija. Upravo zbog toga je on najavio i dosta promjena u ekipi pred duel s Hrvatskom, koja je inače posebno jaka na sredini terena pa će stoga Sampaoli vjerovatno promijeniti i taktičku postavku u odnosu na meč s Islanđanima, jer je i sam svjestan da mu treba pobjeda ako na kraju želi završiti na prvom mjestu u grupi.

Za razliku od Argentinaca koji su podbacili u meču s Islandom, iskusna selekcija Hrvatske je rutinski odradila posao u duelu protiv Nigerije te su zahvaljujući autogolu Eteba te pogotku Modrića iz penala došli do veoma vrijedne pobjede od 2:0. Navijači vjeruju da bi ova generacija mogla napraviti nešto više u Rusiji, pogotovo jer su njihove najveće zvijezde, Modrić, Rakitić i Mandžukić, praktično u onim najzrelijim igračkim godinama. Ipak, sada ih očekuje izuzetno težak posao protiv „ranjene“ Argentine, dok im i u zadnjem kolu sasvim sigurno neće biti nimalo lako protiv veoma čvrstih i borbenih Islanđana, koji su inače i u kvalifikacijama za ovo SP na kraju završili iznad njih na tabeli. No, izabranike selektora Dalića trenutno zanima samo ovaj okršaj s „gaučosima“, od kojih se svakako očekuje i nešto ofanzivniji pristup nakon tog kiksa u duelu s Islandom.

SASTAVI EKIPA:

Argentina: Kabaljero, Merkado, Otamendi, Taljifiko, Salvio, Masćerano, Mesa, Peres, Akunja, Mesi, Aguero.

Hrvatska: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Brozović, Rakitić, Rebić, Modrić, Perišić, Mandžukić.