Bio nepokretan, ponovo naučio hodati pa osvojio vrh Evrope!

Bio nepokretan, ponovo naučio hodati pa osvojio vrh Evrope!
Iskusnog bh. alpinistu Armina Gazića samo je jedna greška umalo koštala života. Ipak kaže da je to tako u sportu i da “porazi” nekad dobro dođu, da se čovjek “presabere”. Pad s pedeset metara (ekvivalent 15. sprata) teško da bi ko preživio, ali Armin jeste.

I ne samo to. Potpuno se oporavio i vratio osvajanju vrhova. Prije nepune dvije godine, u februaru 2014., osvajao je vrh Veliki osobac na Prenju kada je teško stradao.

Ovaj Zeničanin je još sa 12 godina u Klubu ekstremnih sportova “Scorpio” napravio svoje prve alpinističke korake. Letio je Armin i paraglajderom, radio sve što su njegovi vršnjaci vidjeli samo na fotografijama i u filmovima. Iz dana u dan adrenalin je rastao, a time i želja za osvajanjem do tada neosvojivog.

Bez planova

– Nesreća na Prenju me je naučila da nište dugoročno ne planiram. I da više cijenim život i sve što on nosi, da više razmišljam o sljedećim potezima – kaže Armin.

Trebalo je manje od dva i po sata od pada da bude u medicinskoj ustanovi zahvaljujući Gorskoj službi spašavanja, Oružanim snagama BiH, kolegama alpinistima. Dvije godine kasnije, kaže da su upravo pripremljenost i obuka koju prolaze ljudi poput njega i njemu samom spasili život. I ne samo njemu.

Nije prošla ni godina od nesreće, a Armin je već početkom 2015. ponovno bio na planinama. Iako godinu ranije potpuno nepokretan, u “koritu” i invalidskim kolicima, snagom volje, psihofizičkom pripremljenošću i odlučnošću Armin je obnovio tijelo, ali i duh. Samo godinu i po nakon nesreće, prošlog ljeta osvojio je najviši vrh Evrope Elbrus na Kavkazu.

– Nakon nesreće sam u dvadesetim godinama iznova učio hodati. Uz pomoć porodice, djevojke i ljekara dokazao sam da je i to moguće –  kaže nam Armin.

Historijski uspjeh Osvajao je čuvene vrhove Armin i prije nesreće. Godinu prije nesreće, 2013., bio je jedan od najmlađih osvajača sjeverne stijene Materhorna. Za taj uspjeh, priznat u evropskim i svjetskim okvirima, nije nikad ni “spomenut” kada su se dijelile nagrade, priznanja, govorilo o sportskim uspjesima. Armin i kolega Haris Kalajdžisalihović postigli su tada, za BiH, historijski uspjeh, osvojivši najtežu stijenu najzahtjevnijeg vrha na Alpama, čime su postali prvi alpinisti iz BiH koji su osvojili taj vrh. – Odnos države, konkretno u mom slučaju Zenice i ZDK, istovjetan je onome s čim se sportski alpinizam suočava u ostatku države.  Sumnjam da znaju odakle sam – kroz smijeh kaže Armin. U šali kaže da je lakše osvojiti vrh nego postići nešto u okruženju, gdje se “mjere” samo politički utjecaj i veze. Bio je tri puta državni prvak u sportskom penjanju, nominovan za sportistu godine Zeničko-dobojskog kantona, ali priznanje nije dobio, jer je presudila politika. – Često pomislim kako je puno jednostavnije na stijeni, viseći na konopcu, tu nema politike, tu si prepušten prirodi i svom umijeću, ne pomažu štele – kaže. Završava master Admir trenutno završava master na Fakultetu za kriminalistiku u Sarajevu, a angažiran je na poslovima stručnog saradnika za sigurnost u jednoj specijaliziranoj agenciji. Za sebe kaže da voli i živi za svaki trenutak proveden u prirodi, na čistom zraku, te da to preporučuje svakome. Trenutno sa svojim prijateljem vodi klub ekstremnih sportova “Triton” te poziva sve mlade ljude da se prepuste jedinstvenom uzbuđenju osvajanja planinskih vrhova i pridruže im se u novim pohodima na visine.

vijesti.ba

 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE