Bivši ambasador Ukrajine u BiH, Srbiji i Hrvatskoj: Izgleda da će biti žrtava kao u Hirošimi, samo bez nuklearnog oružja 

Bivši ambasador Ukrajine u BiH, Srbiji i Hrvatskoj: Izgleda da će biti žrtava kao u Hirošimi, samo bez nuklearnog oružja 


Danas sam pročitao članak na jednom balkanskom portalu, zemlje, koja je prošla teški rat u 1991-95. i nisam mogao vjerovati za njegov naslov: “U Evropu dolazi predsjednik Bajden i sa predsjednikom Poljske će razgovarati o ukrajinskoj krizi”,  napisao je Oleksandr Levčenko, bivši ambasador Ukrajine u Hrvatskoj, Srbiji i BiH.

Njegov komentar prenosimo u cijelosti. 

– Vi to ozbiljno zovete ukrajinskom krizom kad nas ubijaju Rusi svakodnevno iz strateških raketnih sistema, kad je sravnjen do zemlje ukrajinski grad Mariupolj u kojem se još prije nedjelju dana govorilo o 20 hiljada mrtvih, a sada moguće i dvaput više?!

To vam je pet Srebrenica do danas, a za svaki sljedeći dan još možda po jedna!? Izgleda da će biti žrtava kao u Hirošimi, samo bez nuklearnog oružja. To nama radi ruska Zvijer, a vi to tako cinično zovete ukrajinskom krizom?

Nekoliko sastanaka sa NATO, EU i Vašingtonom

Onda takve novinare moram na nešto podsjetiti.

Prije početka vojne agresije na našu zemlju Moskva je imala u nekoliko krugova sastanke sa NATO, EU i Vašingtonom u vezi sa dobijanjem garancija za svoju sigurnost.

Postavljeno je i pitanje neulaska Ukrajine u NATO. Ali RF prije svega tražila je preispitivanja cjelokupnog sigurnosnog sistema u svom okruženju, Evropi i cijelom svijetu. Zapad je to glatko odbio. I sada Moskva svom stanovništvu objašnjava,između ostalog, da je morala vojno krenuti na Ukrajinu zbog zapadnog ignorisanja pozicije Kremlja!

Ukrajina je sada primila na sebe svu težinu ruskog vojnog udarca, a neki zapadni pametnjakovići govore o ukrajinskoj krizi? Mi posljednjim snagama odolijevamo napadu 75-80 posto svih oružanih snaga RF, a neko će pregovarati o ukrajinskoj krizi!

A zašto sada Brisel i Vašington za stolom ne pregovoraju sa Rusijom?

Ukrajina se trudi da dogovori sa Moskvom humanitarne koridore, završetak ruskih razornih gađanja, a neki novinari uzbuđeno gledaju i nagađaju da li će da bude nekakvih rezultata. Da li je pravedno da su Vašington i Brisel oprali ruke i ne vode pregovore za zaustavljanje ratnog napada na Ukrajinu?

Vrlo malo prostora za pregovore

Nisu dali Moskvi garancije sigurnosti, ali to ne znači da Ukrajina za sve mora platiti svojem krvlju!

Čekajte.

Zahvaljujemo na prijemu ukrajinskih izbjeglica, ali njih je moglo i da ne bude da ste uveli preliminarno žestoke sankcije prema Rusiji, kako je to tražio Kijev. Možda ne bi bilo takvih ruševina Suma, Harkiva, Černihova da je Zapad svojevremeno dao Ukrajini protivavionske sisteme odbrane. Možda ne bi poginulo na desetine hiljada stanovnika Mariupolja da je Ukrajina blagovremeno dobila savremeno naoružanje, što su blokirali Brisel, Berlin, Pariz.

Bojite se Moskve, ne želite ratovati, ok. Dajte makar sada sve od sebe za pomoć Ukrajini, koja se bori sa ruskom Zvijeri dok vi niste željeli dati Moskvi neke dodatne garancije sigurnosti.

Još nešto. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski obratio se izraelskom parlamentu. Između ostalog rekao je da on lično, kao i ukrajinski narod, ne razumije zašto se Izrael nije pridružio sankcijama Rusiji i odbio isporučiti za Ukrajinu savremeni protivraketni sistem “Čelična kupola”.

Ukrajinski predsjednik podsjetio je da je u Kijevu čak bio bombardovan spomenik sjećanja na Holokaust i ostavio je odluku na savjest svakog izraelskog parlamentarca sa kojom on treba da živi cijeli život. Što se tiče pregovora sa ruskom stranom, on je spomenuo izraz legendarne izraelske premjerke Golde Meir, koja je odrasla u centru Kijeva: “Mi hoćemo da živimo. Naši susjedi žele da mi umremo.” Onda ostaje vrlo malo prostora za pregovore.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE