Bivši američki senatori: SAD ne smije zaboraviti BiH, Biden je i dalje posvećen Balkanu

Bivši američki senatori: SAD ne smije zaboraviti BiH, Biden je i dalje posvećen Balkanu

Nevladina organizacija “Bosnian Advocacy Center” organizovala je razgovor s bivšim američkim senatorima Joeom Liebermanom i Dennisom DeConcinijem, američkim političarima koji su imali ključnu ulogu u aktivnijoj američkoj pomoći BiH tokom rata.

Senatori Lieberman i DeConcini, koji su za vrijeme devedesetih godina u Kongresu SAD-a djelovali ispred Demokratske stranke, imali su nemjerljiv doprinos ukazivanju na dešavanja u Bosni i Hercegovini tokom rata te su podržavali aktivnije američko učešće u ratu u Bosni i Hercegovini.

Također, DeConcini i Lieberman bili su senatori koji su se oštro protivili embargu na naoružanje Armije Republike Bosne i Hercegovine te su se zalagali za pomoć bosanskoj vojsci ukidanjem embarga, ali i bombardovanjem položaja VRS-a iz zraka.

Lieberman je tokom razgovora istakao kako je dešavanja u Bosni i Hercegovini shvatao lično, te da je kao Jevrej koji je upoznat s holokaustom u Drugom svjetskom ratu morao reagovati na dešavanja u BiH i na genocid koji je počinjen u Srebrenici.

“Ono što se dešavalo u Bosni i Hercegovini mislim da sam shvatao i lično. Kada kažete da se takve stvari neće ponoviti nikad više, to se odnosi na sve. Mislio sam da imamo historijsku obavezu da reagujemo. Borili smo se da SAD zaustavi genocid i agresiju Srbije. Najvažnija stvar na kojoj smo radili jeste da smo podršku za svoje djelovanje dobili i od demokrata, ali i od republikanaca. To danas nećete vidjeti u Kongresu”, rekao je Lieberman.

Bivši američki senator istakao je kako se on zajedno s Bob Doleom i nekoliko drugih senatora borio za aktivnije učešće SAD-a u ratu u Bosni i Hercegovini.

https://www.facebook.com/watch/?v=291716585784957


“Dole, ja i drugi senatori smo htjeli da ukinemo embargo na naoružanje tako da možemo pomoći narodu u Bosni da se brani od srpskih snaga koje su napadale. Podignite embargo i napadajte srpske snage iz zraka. Evropljani su nam rekli da nas ne mogu podržati te su rekli da ako pošaljemo vojne trupe da će evropski humanitarni radnici biti u opasnosti. Međutim, šta ćemo sa ljudima koji su u BiH ubijani svaki dan? Bili smo veoma razočarani”, rekao je Lieberman.

S druge strane, bivši senator DeConcini govorio je o početku rata u BiH te je istakao da je u tom periodu obavio niz razgovora s Karadžićem i Miloševićem gdje je tražio da prestanu s ratnim aktivnostima.

Također, DeConcini je naglasio kako se i dalje informiše o dešavanjima u BiH te da mu je drago da država ide prema članstvu u NATO savezu.

“Pozvao sam i Karadžića i Miloševića da ne rade to što rade. Čuo sam strašne priče ljudi koji su mučeni, žena koje su silovane. Bilo je teško vjerovati da je to moguće uraditi. Jednom kada uđete u ovakve procese, postanete posvećeni i vjerujete da nešto možete promijeniti”, rekao je DeConcini.

Istakao je kako je američka intervencija u BiH postala intenzivnija nakon što je narod u SAD-u shvatio šta se dešava u Bosni i Hercegovini.

“Američki narod nakon određenog vremena je saznao šta se dešava nakon čega je uslijedila reakcija. Dejtonski mirovni sporazum je donio mir, ali sada je bitno da ne zaboravimo Bosnu i Hercegovinu. Mislim da je Biden i dalje posvećen Bosni i Balkanu. Ima trenutno mnogo toga pred sobom, ali vjerujem da će vrijeme posvetiti i Bosni i Hercegovini”, naveo je DeConcini.

Na kraju razgovora, senator Joe Lieberman govorio je i o trenutnim geopolitičkim odnosima na Balkanu te je istakao kako Sjedinjene Američke Države moraju imati aktivniju ulogu zbog sve jačeg utjecaja koji vrše Kina i Rusija na Zapadni Balkan.

“Kina i Rusija su važne u tom pogledu i one predstavljaju prijetnje svemu što Biden promovira, ali i miru na Balkanu. Moramo voditi računa o Bosni i prosperitetu Balkana. Ukoliko ignoriramo trenutna dešavanja, Rusija i Kina će se više umiješati na Balkan, a to neće biti dobro za ljude na Balkanu”, zaključio je Lieberman.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE