BLIŽI SE 11. JULI: Hajrija će sinove Samira i Nermina ukopati kraj muža Hasana

BLIŽI SE 11. JULI: Hajrija će sinove Samira i Nermina ukopati kraj muža Hasana

Samir (25) i Nermin (19) Selimović 1995. godine stradali su kao žrtve genocida u Srebrenici, zajedno sa 8.372 bošnjačka dječaka i odrasla muškarca koje su brutalno pobili pripadnici srpskih vojnih i policijskih snaga.

Nakon 19 godina traganja i ekshumacija tijela iz masovnih grobnica, Samiru i Nerminu bit će klanjana dženaza. U Memorijalnom centru Potočari braća Selimović će 11. jula biti ukopana sa još 173 žrtave srebreničkog genocida.

Tuga i bol

Sanjala je Hajrija dan kada će se njen mlađi sin oženiti. Željela je to više od svega, a sada će, kako kaže, gledati tabute svoje djece dok ih budu spuštali u zemlju.

U Srebrenici je 1995. izgubila i muža Hasana. Samir i Nermin bit će ukopani pored oca, a džanazi će prisustvovati samo Hajrija, koja je ostala sama. Kaže da se plaši da joj srce neće moći izdržati toliku tugu i bol.

Prisjetila se trenutka kada je posljednji put vidjela svoju djecu.

– Bili smo u Srebrenici, svi zajedno. Poslali su nam nešto malo da jedemo. Mlađi sin došao je kod mene da sjedne, kao da se bojao da će nas rastaviti, privio se uz mene. Taj trenutak nikada neću zaboraviti. Otišao je, nismo se lijepo ni pozdravili, nisam znala da ću ga taj dan posljednji put vidjeti. Sjećam se njegovog uplašenog pogleda. E, moja djeco, bol i tuga s godinama ne prolaze – kazala je Hajrija kroz plač.

Kompletni ostaci

Samirovi i Nerminovi skeleti pronađeni su na području Vlasenice, u mjestu Jelovačka Česma. Kada su je pozvali na identifikaciju, Hajrija se sjetila svakog detalja na njihovom tijelu, i boje odjeće, i vrste obuće koju su na sebi imali kada su napuštali Srebrenicu.

– Učila sam, molila Boga da mi ostanu živi, ali se nisu uspjeli spasiti. Sve ove godine čekala sam vijest o njima. Pronađeni su kompletni ostaci, samo u Nermina nema vrhova prstiju i šake. I, evo, šta je majka dočekala, da svom evladu dođe na dženazu. Ali, makar sam ih našla, da znam gdje su, da im mogu doći, Fatihu proučiti. Muža sam ukopala prošle godine, sada ću im moći otići na mezar, moći ću biti s njima – kaže Hajrija, koja živi sama u Podčaušu kod Tuzle.

Do sada je u Memorijalnom centru Potočari ukopano 6.066 osoba. Među do sada identificiranim žrtvama za dženazu ove godine je 13 maloljetnika.

Senad (Rame) Beganović je najmlađa, a Hurem (Bege) Begović je najstarija žrtva koja će biti ukopana. Senad je imao 14 godina kada je ubijen. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u četiri različite masovne grobnice. Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Begović, imao je 79 godina kada je ubijen.

Program obilježavanja

Na 11. juli u Memorijalnom centru Potočari – crna soba u jutarnjim satima planiran je doček zvanica. Komemoracija će biti održana u 11 sati, nakon čega će biti intonirana himna BiH, a potom slijedi recital Abdulaha Sidrana “Srebrenica”.

Odavanje počasti i polaganje cvijeća i vijenaca za žrtve genocida u Srebrenici planirano je za 12 sati, nakon čega će Omladinski hor Zenica izvesti „Srebrenički inferno”. Uslijedit će obraćanje načelnika Ćamila Durakovića i učenje Kur’ana.

Džumu i ikindija-namaz predvodit će reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, kao i dženaza-namaz. Za 13.45 sati planirano je iznošenje tabuta od musale do mezarja i čitanje imena žrtava genocida, nakon čega će hafizi na mezarju učiti na kaburu.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE