Borba protiv ilegalnog tržišta rezanog duvana treba da počne na njivi

Borba protiv ilegalnog tržišta rezanog duvana treba da počne na njivi

Kampanja “Stop švercu”, koju Uprava za indirektno oporezivanje BiH sprovodi već treću godinu zaredom, dala je rezultate i ilegalno tržište duvana i duvanskih prerađevina je smanjeno, međutim posao još nije završen, a na terenu je sve izraženija pojava šverca rezanog duvana.

U prethodne dvije godine Uprava za indirektno oporezivanje, SIPA, Granična policija BiH, entitetski MUP-ovi i inspekcije, poprilično su suzbili ilegalno tržište cigareta, o čemu govore i zvanični podaci, jer vrijednost oduzetog duvana i duvanskih prerađevina premašuje iznos od deset miliona KM. 

Ono što zabrinjava jeste rast upotrebe ilegalnog rezanog duvana i, prema nedavno sprovedenom IPSOS istraživanju, u 2022. godini ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duvana bila je 2.245 tona, što je 25 odsto više u odnosu na 2021. godinu i skoro 40 odsto više u odnosu na upotrebu u 2020. godini. 

“Sistem kontrola, kada je riječ o duvanu, treba da počne dosta ranije i na entitetskom nivou, i u Republici Srpskoj, i Federaciji BiH, gdje nadležnosti imaju ministarstva poljoprivrede. U skladu sa legislativom, duvan ne može sijati neko ko poželi i to mora biti registrovano, a kasnije se dobije tačna količina tih sadnica. Nakon što se to proizvede, ta količina sadnica mora se predati otkupljivaču, odnosno prerađivaču duvana”, rekao je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju UIO. 

On kaže da su prilikom kontrole inspektori UIO uočili da prerađivači nisu preuzeli sve sadnice od proizvođača te da je bilo dosta nesuglasica, jer su prerađivači tvrdili da nisu imali mogućnost da natjeraju poljoprivrednike da im predaju sve sadnice i otkupili su samo ono što su im poljoprivrednici ponudili. 

“Naša inspekcijska služba izvršila je razrez obaveze, ali je utvrđeno da su značajne količine duvana nestale na putu između proizvođača i prerađivača, što znači da su te količine proizvedenog duvana očito završile negdje na crnom tržištu”, naglasio je Kovačević. 

Kako bi se ovoj pojavi stalo na kraj, neophodno je imati bolju koordinaciju između institucija entiteta, jer prerađivači duvana nemaju mogućnost da od poljoprivrednika povuku svu količinu duvana koju bi taj poljoprivrednik trebalo da preda.

Glavnu ulogu u svemu tome treba da ima entitetska poljoprivredna inspekcija, koja će kontrolisati kompletan proces od sadnje do proizvodnje. 

“Proizvodnja duvana koja je nekada išla u fabrike sigurno je dijelom našla put ka ilegalnom tržištu i treba razmišljati kako kontrolisati tu samu proizvodnju. Praćenje proizvodnje na samom zemljištu je ključno. Važno je vidjeti koje su kritične tačke, a nakon toga pripremiti strategiju i operativne mjere da se to smanji koliko je moguće. Kao u svim drugim aktivnostima, ne postoji šansa da to crno tržište u potpunosti nestane, ali treba ga svesti u razumne mjere”, rekao je Saša Grabovac, ekonomski analitičar. 

Veliku pomoć nadležnim institucijama u borbi protiv ilegalnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda pružaju i građani kroz akciju Uprave za indirektno oporezivanje “Stop švercu”, a koji putem telefona 080020607 i putem Vibera na broj 065/355-155 mogu prijaviti svaku neregularnost kada su u pitanju duvan i duvanske prerađevine. 

“Onog trenutka kada neko pozove na našu liniju, taj poziv je zaista u pozivu anoniman i naša centrala je tako podešena da ne vidimo sa kojeg broja neko prijavljuje nepravilnost. Lice koje prijavljuje nije dužno da ostavi bilo kakve lične podatke i pozivamo građane da nam dostave kvalitetne informacije, jer samo na osnovu kvalitetnih informacija mi možemo preduzeti aktivnosti na terenu”, rekao je Kovačević.

Nezavisne novine 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE