Borba za novi život: 50.000 parova čeka odluku poslanika

Borba za novi život: 50.000 parova čeka odluku poslanika

U Parlamentu Federacije BiH već pet godina se vodi borba za usvajanje zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji (BMPO). Pred poslanicima su dva prijedloga – jedan Socijaldemokratske partije BiH, drugi Vlade FBiH.

– Nadam se da će prijedlog zakona biti pred nama već na prvoj narednoj sjednici, sredinom aprila – kaže za „Avaz“ SDP-ov poslanik Elvir Karajbić, koji je i sam postao otac zahvaljujući biomedicinski potpomognutoj oplodnji.

Naučne metode

Karajbić ističe da je riječ o najvažnijem zakonu, koji daje nadu parovima da dobiju potomstvo.

– Ovo nije običan zakon, već borba za novi život, način da se omogući dostupnost zdravstvene zaštite svima, ispoštuju evropske konvencije – dodaje Karajbić.

On ističe da u ovom momentu, kada ne postoji nikakav zakon, više nije ni važno koji će prijedlog dobiti više glasova. Vladin i SDP-ov prijedlog, dodaje on, umnogome se razlikuju.

– Najveća je razlika što Vladin prijedlog podrazumijeva homolognu oplodnju, kad jajna stanica i spermiji potječu od bračnog para, a SDP-ov je za heterolognu, gdje i jajna stanica i spermij mogu biti od donora. SDP-ov prijedlog pruža mogućnost i praćenja svjetskih trendova, primjenu više naučnih metoda. Vladin je rigorozan i djelimično rješava problem, ali u ovom trenutku bolji je od nikakvog – naglašava Karajbić.

Šef Kluba SBB-a u Predstavničkom domu FBiH Nasir Beganović ističe da je zakon potreban zbog budućnosti BiH.

– To je human zakon, dugo se ova zemlja suočava s bijelom kugom. Mi ćemo podržati onaj zakon koji ima veće mogućnosti i daje više prava bračnim parovima – ističe Beganović.

Skupi postupci

Prema dostupnim podacima, u FBiH se čak 50.000 parova bori s neplodnošću. Postupci biomedicinski potpomognute oplodnje su skupi, finansijski i psihički iscrpljuju parove i dovode u pitanje njihovu egzistenciju.

Od kantona do kantona drugačija je politika pomoći koju parovi dobivaju. U Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu zavodi refundiraju dva postupka, a po jedan u ZDK i Srednjobosanskom. U Unsko-sanskom se najprije utvrdi koliko je novca u budžetu, pa određeni broj parova dobije novac za jedan postupak. Fond zdravstvenog osiguranja RS finansira dvije procedure vantjelesne oplodnje.

Klinika „Bahceci“: To je važan zakon!

Irfan Lazović, direktor „Bahceci centra“, najuspješnije klinike za biomedicinski potpomognutu oplodnju u FBiH, ističe da je zakon o liječenju neplodnosti BMPO važan jer rješava probleme parova koji se suočavaju s neplodnošću, ali regulira i pravo na reproduktivno zdravlje.

U „Bahceci centru“ ističu da odluka o primjeni određenog postupka liječenja neplodnosti ovisi o više faktora, od kojih su najvažniji broj i kvalitet spermatozoida, eventualni raniji neuspješni pokušaji, godine pacijentice, dužina perioda neplodnosti te broj i kvalitet jajnih ćelija.

– Budući roditelji, uz konsultaciju sa specijalistom ginekologije i akušerstva, odlučuju o odabiru postupka – napominju.

Parovi će iz jedinstvenog registra Federalnog ministarstva zdravstva moći odabrati ovlaštenu zdravstvenu ustanovu, ali pri odabiru klinike za liječenje neplodnosti trebali bi obratiti pažnju na ključne pokazatelje uspješnosti klinike, tehnologiju, medicinsku opremu koju klinika koristi te iskustvo ljekara.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE