Bosna i Hercegovina evidentno ima problem slabe kontrole svoje granice

Bosna i Hercegovina evidentno ima problem slabe kontrole svoje granice

Pitanje je o kojem se posljednjih dana mnogo polemiše. Da je stabilna i na zavidnom nivou – tvrde čelni ljudi resornih ministarstva. I dok tvrde da razloga za zabrininutost nema, naša zemlja ponovo se targetira kao jedna on onih koja ima problema sa teroristički potencijalno opasnim osobama. I to nije prvi put. Posljednje optužbe sižu iz Italije. Prema pisanju tamošnjih medija, na Zapadnom Balkanu, a samim tim i u BiH, postoje terorističke ćelije. Tvrde riječ je 20 takvih grupa koje žele destabilizirati Evropu.

Zemlje Evropske unije pooštravaju kontrolu granica. Nova kriza na Bliskom Istoku vratila je kontrole unutar Schengena. Kao razlog navode sigurnosne prijetnje. U tom svjetlu spominje se i Balkan, neizostavno BiH, kao potencijalno mjesto gdje egzistiraju terorističke ćelije. Naime, pozivajući se na italijansku obavještajnu službu, pojedini tamošnji mediji tvrde kako se od početka sukoba na Bliskom istoku u nekim balkanskim zemljama, pa tako i Bosni i Hercegovini, intenziviraju teroristički planovi čiji su cilj napadi širom Evrope. No, resorni državni i entitetski ministri uvjeravaju – nema razloga za brigu. Situacija je pod kontrolom.

  • Odgovorit ćemo svim izazovima. Nećemo dozvoliti da bilo ko upire prstom u BiH i stavlja na teret BiH takve stvari koje nisu tačne – poručuje ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak (SN).

„Ono što mogu da kažem jeste raspolažemo adekvatnim informacijama i da službe drže situaciju pod kontrolom. Poručio bih građanima BiH da je u bezbjednosna situacija dobra“, ističe ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić (DNS).

  • Ovog časa nema bojazni za naše građane, ali sigurno se nećemo prepustiti. Dakle, potpuno ćemo pratiti situaciju u skladu sa bezbjednosnim informacijama koje imamo – kaže ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan (SNSD).

Komentarišući podizanje nivoa sigurnosti u mnogim državama i pisanje medija o postojanju terorističkih ćelija, predsjednik RS-a Milorad Dodik (SNSD) kazao je da u BiH postoje razne ćelije spavači. Prema njegovim riječima, prije desetak godina OSA je iznijela informaciju da je u BiH registrovano 3.500 spavača.

  • Mi se trudimo da obezbjedimo da je stabilna RS, ali ono što vidimo jeste upravo neka vrsta opasnosti za Evropu. Vidite već da se u švedskoj vojska koristi da održi red. Postavljaju se novi granični prijelazi tamo gdje su ranije ukinuti. Sve to govori da je svijet u ozbiljnom neredu – pojasnio je Dodik.

Ko to upire prstom u BiH kada govori o terorizmu? Priče o terorističkim ćelijama u BiH stare su koliko i država. Često su takve tvrdnje dolazile od onih najbližih – naših susjeda. Činjenica je da one nikad nisu potvrđene. Ali, šteta je načinjena. Ipak, s druge strane, naša država evidentno ima problem slabe kontrole svoje granice. To omogućava ilegalan ulazak stotinama migranata godišnje. Među njima, moguće je, ima i onih koji mogu predstavljati sigurnosni rizik, kako unutar BiH tako i državama EU-a.

  • Sad imamo jednu Graničnu policiju koja nije dovoljno osposobljena zbog nepopunjenosti da izvršava zadatke koji su sve delikatniji, sve složeniji. Koliko god Granična policija nastoji da spriječi ulaske, toliko migranti nalaze nove načine da uđu – objašnjava vojnopolitički analitičar Đuro Kozar.

„Poroznost bilo čije državne granice uvijek je sigurnosna prijetnja bez obzira na to da li se radi o ilegalnim migracijama, krijumčarenju, transnacionalnom organizovanom kriminalu ili terorizmu“, navodi Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.

Tokom prošle godine Granična policija BiH registrovala je 14.309 osoba koje su ilegalno prešle ili pokušale prijeći granicu. Samo tokom ove godine registrovano je 4.300 ilegalnih pokušaja prelaska. Kada imamo u vidu i činjenicu da graničnoj službi nedostaje više od 600 graničara, razloga za hitnu intervenciju nadležnih, ali i za oprez, itekako ima.

Federalna.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE