Reprezentacija BiH započela kvalifikacije porazom od Kipra

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Kipra s 2:1 u prvom susretu kvalifikacija za evropsko prvenstvo u Francuskoj 2016. godine.

Pred sami početak utakmice bh. navijači su dugotrajnim aplauzom pozdravili zeničke rudare, koji su prije dva dana spašeni u teškoj nesreći u rudniku ”Raspotočje”.

Utakmica je počela minutom šutnje i učenjem fatihe za pet rudara koji su u navedenoj nesreći izgubili živote, a prvih pet minuta utakmice proteklo je bez navijenja.

Nakon početnog ispitivanja snaga, pogodak za BiH postigao je Ibišević u 6. minutu, a nedugo zatim, odličnim šutem zaprijetio je Džeko.

Reprezentativci Kipra uglavnom su branili svoj gol, a prilike za poravnanje tražili su iz kontranapada i prekida.

U 14. minutu odlično je šutirao Prcić, ali njegov šut brani Giorgallides.

Kipar je u 29. minutu imao dobru priliku za postizanje gola iz slobodnog udarca, ali Begović je bio na visini zadatka.

BiH je u pred sami završetak prvog poluvremena dva puta zaprijetila iz kornera preko Džeke, ali rezultat se nije promjenio.

Kada je izgledalo da će poluvrijeme završiti s 1:0 za BiH, gol za gostujuću reprezentaciju postigao je Christofi nakon odličnog ubačaja Aloneftisa.

Prvu ozbiljniju šansu u drugom poluvremenu imao je Džeko, koji je šutirao glavom pored gola nakon Pjanićevog ubačaja iz kornera.

Bh. nogometaši su napadali, ali pravih prilika za postizanje gola nisu imali.

S druge strane, Kipar je poluvrijeme započeo ofanzivnije u odnosu na prvi dio utakmice, te je u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetio kontranapadima.

U 62. minutu umjesto Prcića u igru je ušao Hajrović, a Medunjanin umjesto Sušića.

Osam minuta kasnije odlično je šutirao Bešić ali lopta je otišla iznad gola.

Kipar je došao do svog drugog gola u 73. minutu, a strijelac je ponovo bio Christofi.

Najbolju šansu za izjednačenje u 82. minutu imao je Bešić, međutim njegov šut pogađa prečku.

Minut prije isteka regularnog dijela utakmice za reprezentaciju BiH dosuđen je penal koji je izveo Pjanić. Njegov udarac ”pročitao” je Giorgallides i bez većih problema odbranio svoj gol.

Do sudijskog zvižduka nije bilo promjene rezultata. Kipar je ostvario važnu gostujuću pobjedu.