Britanski naučnici otkrili pet ključnih gena povezanih s najtežim oblicima zaraze koronavirusom

Britanski naučnici otkrili pet ključnih gena povezanih s najtežim oblicima zaraze koronavirusom

Britanski naučnici su otkrili pet ključnih gena koji su povezani sa najtežim oblicima bolesti COVID-19. Istraživanje je također ukazalo na nekoliko postojećih lijekova koji bi se mogli prenamijeniti za liječenje takvih pacijenata.

Naučnici koji su proučavali DNK 2.700 pacijenata oboljelih od COVID-19 na 208 odjela intenzivne njege širom Velike Britanije otkrili su da je pet gena uključenih u dva molekularna procesa – antivirusni imunitet i upalu pluća, bilo ključno u mnogim teškim slučajevima.

“Naši su rezultati odmah pokazali koji lijekovi trebaju biti na vrhu popisa za klinička ispitivanja”, rekao je Kenneth Baillie, akademski savjetnik za intenzivnu medicinu s Univerziteta u Edinburghu koji je bio jedan od voditelja istraživanja.

Geni, nazvani IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 i CCR2, djelimično objašnjavaju zašto neki ljudi razviju jako težak oblik bolesti dok drugi prođu s lakim oblikom.

Razni postojeći lijekovi istražuju se u kliničkim ispitivanjima kako bi se vidjelo mogu li pomoći protiv bolesti COVID-19, a među njima su interferon-beta-1a, antagonist receptora za interleukin-1 i Sanofijev lijek za artritis Kevzara.

Do sada su steroid dekstamezaon i novorazvijeni Gileadov antivirusni lijek remdesivir bili jedini lijekovi koji su dobili dozvolu širom svijeta za liječenje oboljelih od COVID-19, iako se remdesivir ne preporučuje za teške slučajeve bolesti i imao je miješane rezultate u ispitivanjima.

Prošli mjesec je američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila bamlanivimab proizvođača Eli Lilly za oboljele od COVID-19 koji nisu hospitalizovani ali imaju rizik od težeg oblika bolesti zbog svoje dobi i drugih stanja, piše Reuters.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE