Brojne posljedice jakog nevremena u BiH: Građani zbrajaju štete nakon oluje i strahuju od poplava

Brojne posljedice jakog nevremena u BiH: Građani zbrajaju štete nakon oluje i strahuju od poplava

Oluja koja je harala našom zemljom skoro tri dana, jučer se smirila, a građani širom BiH počeli su zbrajati štete koje su, prema prvim procjenama, višemilionske. Jak vjetar nosio je sve pred sobom, letjeli su krovovi sa zgrada, kuća, škola, sportskih sala, uništeni su vinogradi, plastenici, drveće je čupano iz korijena, oštećene su desetine vozila.

Mjerna mjesta

U Cazinu i Bosanskoj Krupi proglašeno je stanje prirodne nepogode. Olujni vjetar nanio je velike štete, a na terenu su pripadnici Civilne zaštite Cazin, kao i vatrogasci, koji pomažu ugroženom stanovništvu. Na vanrednoj sjednici Štaba CZ USK donesena je odluka o dodjeli novca za sanaciju 17 oštećenih škola u tom kantonu.

Zbog sigurnosti učenika u mnogim školama u zemlji odgođena je nastava. Takav je slučaj i u vlaseničkoj OŠ „Vuk Karadžić“, gdje su oštećeni krov i sportska sala, a nastave neće biti do ponedjeljka. Direktorica Danka Kezunović kaže da je procijenjena šteta oko 90.000 KM.

Vlada Zeničko-dobojskog kantona pomoći će u saniranju šteta nakon olujnog nevremena koje je pogodilo općinu Maglaj. Bit će osigurana sredstva za sanaciju krova na Prvoj osnovnoj školi, u kojoj je nastava odgođena do daljnjeg.

Neki dijelovi Maglaja i dalje su bez struje. Pripadnici Civilne zaštite i vatrogasci rade na utvrđivanju šteta.

Bajić uz poplavljenu Spreču: Loše upravljanje branom

I dok zbrajaju štete i posljedice od olujnog nevremena, bh. građani u novom su strahu, od poplava. Federalni hidrometeorološki zavod jučer je izdao žuti meteoalarm za veći dio BiH zbog porasta vodostaja rijeka.

Iz korita se za sada izlila jedino Spreča, na potezu od Miričine do Stjepan-Polja, i poplavila oko 30 hektara obradive površine. Na mjernom mjestu Karanovac vodostaj ove rijeke jučer je bio viši od 300 centimetara. Poplavljene lokacije obišao je šef Službe CZ Gračanica Mustafa Bajić, koji je još jednom utvrdio da je loš režim upravljanja branom Modrac uzrok poplava kod Gračanice i Doboj-Istoka.

Vodeni val

Jak jugo otopio je snijeg i uzrokovao nagli porast vodostaja Save. Na mjernom mjestu kraj mosta u Bosanskoj Gradišci jučer u podne Sava je dostigla visinu od 553 centimetra. Kritično je nizvodno u mjestu Mačkovac i dalje u Kobašu, gdje je na snazi pripremno stanje.

Zbog najavljenih novih padavina u narednim danima i uz topljenje snijega, očekuje se da će u slivu rijeke Bosne doći do porasta vodostaja, a očekivani vrh vodenog vala je između 16. i 17. decembra. Zbog kiše koja je i jučer neprestano padala, porasli su vodostaji u riječnim koritima na području HNK i ZHK, mada vrijednosti još nisu na nivou redovne odbrane od poplava.

Ekipe civilnih zaštita u stalnom su stanju pripravnosti i prate nivoe vodostaja kako bi eventualno mogle reagirati na vrijeme.

Ljekari imaju pune ruke posla 

Ljekari u zdravstvenim ustanovama širom zemlje i jučer su, zbog naglog zatopljenja, imali pune ruke posla. Kako nam je rekla Sena Softić-Taljanović, direktorica sarajevske Hitne pomoći, intenzitet posla je kao i prethodnih dana i rade punim kapacitetima.

– Bilo je dosta kućnih posjeta i intervencija na javnim mjestima. Najviše su se javljali hronični bolesnici, ali, nažalost, zbog brojnih tegoba zovu nas i građani koji su, uvjetno rečeno, zdravi – kazala je Softić-Taljanović.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE