Bukvarević: Naredne sedmice razgovarat će se o naknadi za demobilisane borce

Bukvarević: Naredne sedmice razgovarat će se o naknadi za demobilisane borce

Radna grupa za usaglašavanje prijedloga zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica mogla bi naredne sedmice usaglasiti tekst zakona i poslati ga Vladi FBiH, rekao je za Faktor Salko Bukvarević, federalni ministar za boračka pitanja. Do sada, Radna grupa je usaglasila 17 članova radnog teksta, a na narednom sastanku će iznijeti stavove predstavnici boraca o egzistencijalnoj novčanoj naknadi za demobilisane borce, kao i javnoj objavi Registra boraca.

Definisano ko je demobilisani borac

– Posljednji sastanak koji je održan u četvrtak je bio vrlo korektan. Savez demoblisanih boraca je okupio jednu grupu predstavnika, razvojačenih branitelja HVO-a, maloljetnih dobrovoljaca i predstavnika Kampa. I oni su zajednički poslali određene prijedloge i sugestije na izmjene članova radnog teksta zakona. Također, Jedinstvena organizacija boraca je poslalo svoje primjedbe. I mi smo na posljednjoj sjednici u potpunosti usaglasili 17 članova. Oni se odnose na definiciju ko je demobilisani borac, maloljetni dobrovoljac. Pobrojali smo sva ona prava demobilisanih boraca koja će ovaj zakon tretirati, i definisali smo preciznije načine i mogućnosti ostvarivanja prava, kada je riječ o liječenju, zdravstvenoj zaštiti, prednosti u zapošljavanju i subvencioniranje troškova liječenja i troškova za dženaze i sahrane – kazuje nam Bukvarević.

Dodaje kako su se dogovorili da se pokrene inicijativa za izmjene Zakona o radu, u kojem bi se jasno definisala prava svih boračkih kategorija u segmentu zapošljavanju.

Upitali smo da li se razgovaralo o boračkom dodatku?

– Složili smo se da u ovoj fazi idemo na naziv koji je predložen u radnom tekstu, a to je egzistencijalna novčana naknada za demobilisanog borca. To ćemo usaglašavati na narednoj sjednici, iduće sedmice. Prije svega, moramo voditi računa o mogućnostima za realizaciju tog zakona, i naravno imamo tu različite prijedloge. A što se tiče javne objave Registra boraca, napomenuli smo da je Vlada FBiH još prošle godine prihvatila amandman u kome je jasno navedeno da će biti obaveza Federalnog ministarstva za boračka pitanja, da nakon usvajanja zakona i objave u Službenim novinama, u roku od 60 dana, objavi na svojoj web stranici Registar kako je sačinjen u Ministarstvu – govori nam Bukvarević.

Alternativni zahtjevi boraca

Kaže kako i u tom segmentu borci imaju svoje zahtjeve.

– Oni žele da se razdvoje ljudi na borbeni i neborbeni dio u oružanim snagama i da se unese kompletni ratni put svakog pojedinca. A mi smo objasnili da nisu vođene evidencije, kako oni traže, ali evo imaju neke alternativne zahtjeve, pa ćemo vidjeti. Dali smo te njihove zahtjeve u sektore za evidencije. Kada se sve sagleda, mi smo od Parlamenta FBiH dobili rok od mjesec da se usaglasi tekst zakona, a to je do kraja marta. Mi se nadamo da ćemo u toku iduće sedmice usaglasiti tekst zakona i poslati ga prema Vladi FBiH na daljnju proceduru – rekao nam je Bukvarević.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE