Čak 72 djece sa srčanim manama čeka na operaciju!

Čak 72 djece sa srčanim manama čeka na operaciju!

U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) stopirane su sve operacije djece s teškim srčanim manama. Otkako je na čelo KCUS-a došla direktorica Sebija Izetbegović, zbog navodnih ušteda nema neophodnog materijala za izvođenje zahvata.

 Ugroženi životi 

Ovo, preko noći “reformsko” upravljanje doktorice Izetbegović KCUS-om dovelo je i do toga da ostali osigurani pacijenti koji dolaze na liječenje sa sobom moraju donijeti skoro sve osim bolničkog kreveta. Jer, u bolnici nema gaza, rukavica…

Situaciju u najvećoj medicinskoj ustanovi u BiH dodatno je otežao odlazak 30 vrsnih ljekara. Među onima koji su napustili Klinički centar je i najbolji dječiji kardiohirurg u BiH, dr. Edin Omerbašić, koji je prije mjesec dana napustio Pedijatrijsku kliniku zato što  direktorica nije željela nabaviti repromaterijal kako bi mogao raditi operacije srca.
edin-omerbasic-100

Dr. Omerbašić: Napustio KCUS 

„Dnevni avaz“ posjeduje spisak djece s područja cijele Federacije (Zenica, Travnik, Žepče, Goražde…) koja su operativnim zahvatima trebala biti podvrgnuta u KCUS-u. Na spisku je njih 72, čiji su roditelji sada, nakon što je dr. Omerbašić otišao, prinuđeni plaćati skupocjene operacije u inozemstvu, uprkos zdravstvenom osiguranju koje redovno uplaćuju.

Da se operacije u KCUS-u ne izvode, potvrđuju i podaci Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, u kojima se navodi da im je od početka godine upućeno sedam zahtjeva za izmještanje djece s urođenom srčanom manom izvan BiH. Tokom cijele prošle godine Zavod je dobio tek šest takvih zahtjeva!

novka-agic-100

 Agić: Zabrinjavajuće stanje 

To ukazuje da je postojanje dječije kardiohirurgije dovedeno u pitanje.

– Prošle godine KCUS je podnio devet zahtjeva, od toga šest za operaciju, a dva za kontrolni pregled. Od početka ove godine do danas imamo sedam zahtjeva. Odobrena su tri, četiri čekaju komisiju, jer nisu evidentirani kao hitni – pojašnjava Novka Agić, direktorica Zavoda.

Ona ističe da je šokirana činjenicom da čak 72 djece čeka na operaciju. Na naš upit šta će biti s tom djecom te može li Zavod pokriti troškove za izmještanje svih njih, Agić je kazala da je to nemoguće.

srcane-mane-4

– Mi smo prošle godine izmjestili 23 djece, dva zahtjeva nisu prošla zbog nepotpune dokumentacije. To je Zavod koštalo dva miliona i 600.000 KM. Ova djeca nisu mogla biti operisana u našim kliničkim centrima u BiH. Mi ćemo uraditi sve da svaki zahtjev koji dođe bude prihvaćen, koliko je to moguće, jer svima nam ta djeca moraju biti prioritet. No, ako ne dobijemo od bolnice takav zahtjev, ne možemo ništa uraditi – ističe Agić.

Podsjeća i da Fond zdravstvene zaštite Federacije snosi troškove liječenja djece ne samo van BiH nego i u kardiohirurškim centrima.

srcane-mane-3

Skupi zahvati

Otkriva i da su ove operacije od početka godine skuplje tri puta te da se zahvati u BiH kreću sada i do 30.000 KM. Pojašnjava da su cijene u KCUS-u neuporedive s cijenama koje se moraju izdvojiti za operacije u Austriji, Italiji, Turskoj, a kreću se od 15.000 do 50.000 eura i više.

Ona navodi i da Zavod nije dobio iz KCUS-a nikakvo obrazloženje o otkazivanju operacija i listama čekanja, iako upravo oni godišnje izdvoje nekoliko miliona maraka da bi se operacije radile u KCUS-u.

– Mi smo prošle godine za cijeli program kardiohirurgije KCUS-u uplatili 8,8 miliona, uključujući i dječiju kardiohirurgiju. Prema našim podacima, oni su radili najveći broj zahvata, nisu slali prijedloge za izmještanje, urađeno je oko 70 djece. Za ovu godinu još nas ni o čemu nisu izvijestili. Svi smo svjesni da je veliki problem stvoren odlaskom vrsnih ljekara, evo i kardiohirurga, iz KCUS-a. No, djeca ne smiju čekati – navodi Agić.

srcane-mane-2

Enna ide na operaciju u Italiju

Da djeca moraju biti izmještena vani na operacije, potvrdili su nam i roditelji životno ugroženih mališana. Tako je Enna Muhić, četveromjesečna djevojčica iz Cazina, samo jedno od životno ugrožene djece kojoj ova operacija nije urađena u KCUS-u. Roditelji su bili primorani pokrenuti humanitarne akcije kako bi za bebu skupili pare, jer im je rečeno da je liječenje moguće samo u Italiji.

screenshot-2

BROJKE

8,6 miliona KM Zavod platio KCUS-u za kardiohirurške zahvate

6 zahtjeva za izmještanje u inozemstvo KCUS u 2016. uputio Zavodu

7 zahtjeva za izmještanje u inozemstvo KCUS u 2017. uputio Zavodu

30.000 KM najskuplje operacije u KCUS-u

15.000 do 50.000 i više koštaju operacije van BiH

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE