Ćamil Duraković: Dodik je svjestan da RS prijeti finansijski kolaps i da će narod okrenuti protiv sebe

Ćamil Duraković: Dodik je svjestan da RS prijeti finansijski kolaps i da će narod okrenuti protiv sebe

Ćamil Duraković komentirao je za Raport odluku Narodne skupštine Republike Srpske, bosanskohercegovačkog entiteta u kojem ima dužnost potpredsjednika, da usvoji prijedlog zakona kojim će s kriminalizirati kleveta.

Kaže da ovim zakonom “kritika neće biti ukinuta, ali će, sve su prilike, biti sankcionisana”.

Ne slušaju puls naroda

“Posebno tu mislim na medije, ako ovaj zakon prođe sve faze i bude konačan, a po svoj prilici hoće. Bilo je upozorenja, još u samoj najavi ovog zakona, da se time uskraćuje sloboda govora.

Međutim, vladajuća koalicija u ovom entitetu, kao i kad su u pitanju mnoge druge stvari, nije čula puls građana niti onih drugih, među kojima organizacija iz Evrope iz kojih smo dobili mišljenja o ovom zakonu, kao i stranih ambasada u našoj zemlji.

Nije strano da Milorad Dodik i vladajuća koalicija u ovom entitetu ne samo ovim, nego i mnogim drugim zakonima, uistinu ovaj entitet izoluju od normalnog i civiliziranog svijeta”, smatra Duraković.

Naglašava da će ovim zakonom dodatno biti pogoršan položaj bošnjačkih povratnika u RS. 

“Naravno da može biti pogoršan. Vidjeli ste da smo čak i prije ovog zakona imali slučaj Mirsada Omerovića u Potočarima.

On je samo zbog nečega što je rekao, a čak nije ni prijetio, bio odmah priveden”, kaže Duraković.

Na pitanje šta se sada dešava u ovom slučaju, Duraković odgovara: 

“Tužilaštvo je ostalo na potezu da procijeni da li će nastaviti istragu. Omerović je zadržan u policijskoj stanici jedan dan. Nakon toga je pušten, a Tužilaštvo je preuzelo predmet i ono će dalje odlučivati o postupku.”

Ne postoji adekvatan odgovor

Kako pomoći tim ljudima?

Za sada adektavan odgovor institucija ne postoji, kaže Duraković, osim individualnih pokušaja pojedinaca.

“Bilo je više slučajeva gdje advokati privatno pozovu i jave da se žele staviti na raspolaganje ljudima, poput malog Osmana u Bratuncu ili Omerovića i nekih drugih. 

Institucionalno, dođu u posjete neki ljudi. Evo, Nerin Dizdar (federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, op. a.) je posjetio ove porodice i on može u okviru svog ministarstva dati neku pomoć, podršku u to konekstu.

Međutim, mnogo više treba od sistema, kad govorim o državnom nivou, da se ovom nižem nivou vlasti na neki način uskrati takvo djelovanje. Pored sve druge diskriminacije, ovo je tačka na “i” kad je u pitanju diskriminacija.

Doslovce se pravi zakonsko uporište da se može legalno svako privesti, a posebno povratnici koji ionako žive u nekom strahu, da budem iskren, od ovog sistema”, kaže Duraković.

Problem je, kaže, što oni koji su donijeli ovaj zakon sjede i u državnoj vlasti.

Oni su partneri u vlasti

“Dakle, oni su partneri u vlasti i o tome trebaju razgovarati. Treba se osvrnuti na taj dio priče, a nisam ja taj koji će to raditi. Zna se ko vodi procese državne politike”, kaže Duraković, priznajući da su njegove ingerencije u ovom slučaju praktično nikakve.

“Apsolutno nikakve. Da biste odgovorili na to, morate imati snagu u Skupštini RS, a naše ruke su minimalne. Jedino smo mogli da ne učestvujemo u donošenju ovakvih zakona”, kaže Duraković.

On se slaže konstatacijom da je zakon o kleveti još jedan način da predsjednik RS Milorad Dodik i njegova vladajuća garnitura dodatno zaoštre situacije u BiH, a da je lider SNSD-a već odavno svojim potezima prešao svaku mjeru.

“Sada ovdje postoji samo strpljenje ili upornost Milorada Dodika da izdrži ovaj pritisak, odnosno finansijsku krizu koja je skoro pa evidentna.

Koliko će se on moći oduprijeti da, žrtvujući finansijski kolaps ovog entiteta spašava sebe na vlasti zbog agresivne retorike koju provodi, ostaje da vidimo.

Mislim da će on biti taj koji će se prije povući nego oni koji imaju mehanizme da ga spriječe, odnosno presijeku finansijske tokove i novac koji je neophodan da ovaj entitet funkcioniše.

Dakle, u ovom momentu i državna vlast i dio federacije i međunarodna zajednica su u prilici da ne dozvole Miloradu Dodiku da dobije novac.

Ukoliko mu dozvole, onda oni opravdavaju ovakvo ponašanje”, izričit će Duraković.

A šta ukoliko novca zaista i ne bude?

“To je finansijski kolaps i on će vlastiti narod okrenuti protiv sebe. On je svjestan toga. Dakle, imali smo mi mnogo veće lidere u svijetu koji su kreirali finansijsku krizu.

Kada izostanu dvije penzije, dvije plate, kad nema dvije rate kredita, onda imate socijalni problem.

On to pokušava prikriti patriotskim podivizima i političkim manipulacijama, ali zna da narod više od toga ne može živjeti. To je svima jasno, pa i pticama na grani”, kaže Duraković.

O susretu u Beogradu

Komentirao je Duraković i sastanak u Beogradu između Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

“Očito da su i jedan i drugi problemima. Očito da na taj način pokazuju, ili se dogovaraju, kako postupati dalje. Mislim da imaju ozbiljne probleme kako prevazići ovo stanje u koje je Milorad Dodik uvukao BiH, odnosno ovaj entitet.

Mi imamo problem, generalno, zbog njega kao država. S druge strane, imamo Srbiju od koje se očekuje da utiče na Milorada Dodika.

Sad je to pritisak i na jednog i na drugog. Oni imaju najveći problem u ovom momentu”, smatra Duraković.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE