Čemu ‘bombardovanje’ građana – svaki dan: Da li je bitnije koliko imamo zaraženih ili stvarno bolesnih i umrlih?!
U svjetlu novih žarišta korona virusa i jučerašnje odluke Kriznog štaba FBiH da se u Tuzlanskom kantonu i Kantonu Sarajevo uvede stanje epidemije, te pokretanja inicijative da se stanje epidemije proglasi u cijeloj Federaciji, neizostavno se nameću pojedina pitanja na koja bi građani trebali dobiti (stručne) odgovore.
S obzirom da smo već u četvrtom mjesecu borbe sa korona virusom, a da se i dalje iz kliničkih centara i kriznih štabova svakodnevno javnost bombarduje informacijama o broju zaraženih, postavlja se pitanje šta je sada bitnije – koliko imamo pozitivnih ili koliko imamo stvarno bolesnih i hospitaliziranih, kao i da li srazmjerno broju pozitivnih imamo i povećan broj mrtvih?
Ukoliko imamo malo ili sve manje bolesnih ljudi, kojima je potrebno bolničko liječenje, bez obzira na rast zaraženih, da li takvu situaciju možemo smatrati normalnom? Odnosno, da li je čak i poželjno da što više ljudi “pregura” zarazu, pogotovo ako kroz nju prolazi bez težih pa čak i nikakvih simptoma?
Da li sve to znači da virus, iako i dalje postoji, slabi i predstavlja puno manju opasnost za ljude nego što je to bio u prvom talasu, u mjesecu martu? Da li to opet znači da realne opasnosti od nove eskalacije epidemije u BiH nema?!
I na kraju, niko nije ni rekao da će virus nestati. već da će se “razgoditi”… Sve ove dileme za DEPO Portal pojašnjava dr. Erdin Alajbegović, specijalista epidemiologije pri Zavodu za javno zdravstvo HNŽ-a.
– Pošto je poznato da svaka kapljična infekcija, pa tako i ova, porastom vanjske temperature ima slabiju mogućnost prijenosa, tako će se i kod korona virusa pojavom toplijih dana smanjiti mogućnost prijenosa kapljica, koje se manje zadržavaju u zraku. Bolest je tu i biti će još tu u endemičnom obliku. No pozitivna stvar je što virus nije visoko smrtonosan… Ako pomnožimo broj oboljelih u Federaciji sa brojem serološki dokazanih u svijetu, dolazmo do brojke CFR od 0.3 (case fatality rate, odnosno broj mrtvih na broj dijagnosticiranih, op.red.). A ako se vodimo serološkim rezultatima u svijetu pa na jednog otkrivenog oboljelog idu jos četiri osobe, dobijamo CFR gripe sa kojom se susrećemo svake godine, ali što je u prosjeku ipak malo jače od uobičajene gripe koja do sada na našim prostorima nije uzrokovala mjere restrikcije – pojašnjava dr. Alajbegović.
Naglašava i da je u svemu ovome bitno istaći i da je “sve ovo novo za nas, jer u svijetu svake godine imamo bar 100 velikih gradova koji provode mjere prevencije gripa, ali izgleda da smo mi na to zaboravili”.
– Izgleda i da je trenutno ‘in’ praviti medijsku paniku, prvi, drugi, peti, deseti val… Bolesni, umrli, klasteri, neodgovorni građani, neodgovorni krizni štabovi… Vidimo da se svakodnevno bombardujemo informacijama koje su nove za naš mozak i koje stvaraju pometnju, dok niko ne govori ono bitno – oboljelo je 1267 osoba, umrla 41, CFR 0.3… Dakle, bolest kao i malo jača gripa, pa čak kao i obična gripa ako pratimo serologiju u svijetu. Opet kažem, bolest je tu endemična i život ide dalje – kategorički navodi dr. Alajbegović.
– Ja, naravno, shvatam početni period, kada su išle progonoze o CFR 3 ili 4, što bi sada kod nas uzrokovalo stotine umrlih, ali vidimo da se to nije desilo i ne dešava se… I zato treba da živimo sa virusom, a ne da pravimo haos u i onako “ostećenom” mozgu mjerama koje su nova pojava kod nas – dodaje na kraji sagovornik DEPO Portala.
Stoga u zraku i dalje ostaje dojam i dilema da li se svjesno plasiraju informacije na način koji stvara uznemirenost građana, te strah da bi se i restriktivne mjere ponovo mogle vratiti u svakodnevni život.
DEPO
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE