Čengić: Novoj vlasti treba dati šansu, možda se turbulencije smire, a možda ostanemo bez većine

Čengić: Novoj vlasti treba dati šansu, možda se turbulencije smire, a možda ostanemo bez većine

SDP-ov Irfan Čengić govorio je o aktuelnim političkim temama formiranja vlasti u BiH nakon održanih Općih izbora, a komentirao je i nedavne izjave o događajima prije potpisivanja sporazuma stranaka Osmorke i SNSD-a.

Komentirao je Čengić i nedavno istupanje iz procesa formiranja vlasti na državnom nivou stranaka NES i SBiH nakon što predstavnici stranaka Osmorke i SNSD-a održali sastanak u Doboju.

“Razumijem kolege iz NES-a i SBiH da imaju nezadovoljstva, tu su se pridružili i ZNG. Ne znam šta se dešavalo kada se biralo državno rukovodstvo parlamenta”, kazao je Čengić o izboru Marinka Čavare (HDZ) u rukovodstvo Predstavničkog doma državnog parlamenta, a koji se nalazi na američkoj crnoj listi.

Smatra da su politički procesi blizu finaliziranja formiranja nove Vlade Federacije BiH.

“Ja bih volio da tu ostanu i NES i SBiH i da uskoro imamo novu Vladu FBiH. Fadil Novalić osmu godinu za redom usvaja budžet po hitnom postupku. Mi moramo do 1. februara usvojiti budžet FBiH”, istakao je Čengić tokom gostovanja u programu BHT-a.

Govorio je i o tvrdnjama predstavnika ZNG-a Zlatka Miletića o tome kako je zapravo došlo do potpisivanja sporazuma Osmorke i SNSD-a na državnom nivou.

“O tome stvarno ne mogu govoriti, ni ja ne znam kako se vode ti pregovori. Moram se složiti sa kolegom Sašom Magazinovićem, da treba dati šansu svakom projektu, tako da ću se suzdržati da vidimo rezultate. Možda se turbulencije smire ili možda ostanemo bez parlamentarne većine”, mišljenja je Čengić.

Kazao je i šta misli o tome da određeni predstavnici Naše stranke “idu na noge” predsjedniku RS-a i lideru SNSD-a Miloradu Dodiku.

“Jedini dojam na koji se možda misli jeste da se pozvalo da jednog ‘Ostalog’ daju iz Naše stranke što znači da treći Bošnjak mora doći iz RS-a. To je na liderima da ispeglaju jer bi Dodik jedva dočekao da da člana iz Bošnjačkog naroda”, naglasio je Čengić kada je riječ o imenovanjima članova novog saziva Vijeća ministara.

Govorio je i tvrdnjama da sporazum o formiranju vlasti na državnom nivou nisu razmatrali organi stranaka potpisnica iz Osmorke. Komentirao je da li je to bio slučaj sa SDP-om.

“Sjednicom Zooma, online je bila informacija o sporazuma nakon što je on potpisan. Bio je na sjednici nekad u decembru”, kazao je.

Kada je riječ o već problematiziranom imenovanju Zukana Heleza na poziciju ministara odbrane BiH, Čengić je mišljenja da bi on tu poziciju dobro obnašao jer dolazi iz tog sektora i “u ratu se pokazao” te da bi sinergijski djelovao na području odbrane sa članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem.

U tom smislu, komentirao je i da li smatra da postoje bolja kadrovska rješenja pri imenovanju članova SDP-a na političke funkcije.

“Helez je potpredsjednik SDP-a, druga je osoba sa najvećim brojem glasova u SDP-u. Nikšića smo na poziciji premijera gledali i ne možete osporiti šta je urađeno, imali smo priliku to već vidjeti. On se kandidovao za parlamentarnu skupštinu i narod je odlučio da ne bude član parlamenta”, istakao je Čengić.

Nekoliko puta je naglasio da on ne učestvuje u donošenju takvih odluka jer je prije tri godine jasno rekao da ne želim biti u organima stranke zbog slučaja Bogića Bogićevića.

Čengić nije siguran ni kako će glasati u federalnom parlamentu kada su u pitanju imenovanja HDZ-ovih ministara u novu Vladu FBiH.

“Čavara je bio loš predsjednik FBiH, ali to morate pitati zastupnike koji su glasali za njega. Da li smo mogli pregovarati oko imena, vjerovatno jesmo. Možda se nađem u sličnoj situaciji u parlamentu FBiH kada HDZ predloži svoje kandidate, vidjet ćemo kako ću glasati”, najavio je.

Komentirao je i nedavna previranja oko mogućnosti implementacije kantonalnog zakona koji reguliše sukob interesa.

“Meni je država ispred svega. Ne mogu da prihvatim izjave kolega po kojima nema državnog zakona koji reguliše sukob interesa pa treba donijeti kantonalni. Pa zamijenite sukob interesa sa državnom imovinom, i šta imate? Kad sam im ukazivao na to, oni nisu htjeli da slušaju jer se to finansira iz nekih projekata i to treba opravdati. Zašto se neko boji Ustavnog suda”, pita Čengić.

Istakao je da ne može kantonalni ured biti taj koji odlučuje o sukobu interesa.

Govorio je i o tome da li ima namjeru napustiti SDP:

“Više ima logike da oni koji nemaju podršku zastupnika SDP-a napuste SDP”, zaključio je Čengić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE