Čengić: Spreman sam preuzeti poziciju načelnika Općine Stari Grad i unijeti novu energiju

Čengić: Spreman sam preuzeti poziciju načelnika Općine Stari Grad i unijeti novu energiju

Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Irfan Čengić gostovao je u programu BHRT-a gdje je govorio o najaktuelnijim temama na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini, a i o tome kakvi su njegovi ciljevi u bliskoj budućnosti.

Na početku svog gostovanja na BHRT-u, Čengić je prokomentarisao obilježavanje godišnjice “Oluje” i toga što je fotografija Bošnjakinje iz Žepe zloupotrijebljena.

“Najbolji komentar je da ona nije nikakva žrtva ‘Oluje’, nego žrtva genocida koji je počinjen u BiH. Oluja je za mene Vojno policijska akcija, koja je bila pred međunarodnim Tribunalom i ima svoje oslobađajuće presude, svjesni smo da je tu bilo i civilnih žrtava, ali najveći broj ljudi je napustio svoje domove vjerujući političarima poput Dodika i Vučića. Smatram da praviti u Prijedoru takve manifestacije nije primjereno, a s druge strane, svake žrtve mi je žao jer u svakoj akciji bude puno nevinih žrtava koje stradaju”, rekao je Čengić.

Govoreći o rješavanju pitanja Zakona o sukobu interesa, Čengić je rekao da on o tom pitanju ne šuti jer ima podršku građan. S njegove tačke gledišta, dosta kolega se boji kako će stranačko rukovodstvo reagovati na njihove izjave i zato šute i ovom pitanju.

Opoziciji to nije zanimljiva tema, ističe, i onda su se i oni ušutili.

“Najviše me plaši što šuti i Delegacija EU”, poručuje Čengić.

Nastavlja, potom, kako tempo donošenja zakona u federalnom Parlamentu diktira Predstavnički dom, mada Dom naroda puno bolje radi, smatra on, jer sjednice kraće traju i efikasniji je rad doma. Pohvalio je gospodina Martinovića jer brzo saziva sjednice Doma naroda, čim Predstavnički dom završi neki zakon.

Govoreći o stotinu dana rada Vlade FBiH, Čengić je istakao da nisu ništa ni specijalno ni katastrofalno uradili. Izrazio je sumnju da ovakva Vlada ni ne može uraditi više.

Vezano za zbivanja u sarajevskoj Općini Centar, Čengić smatra da je bilo neophodno provesti političke konsultacije tamošnjih političkih subjekata, kao što je to bio slučaj u Općini Stari Grad.

“Kao neko ko je proveo referendum u Općini Stari Grad, ja ne mogu biti protiv nikakvog referenduma. Ja poštujem stav svakog vijećnika, ali smatram da su trebali morali imati političke komunikacije prije donošenja takvih odluka”, odgovara Čengić.

Načelnik sarajevske općine Stari Grad, sada već bivši, Ibrahim Hadžibajrić je opozvan i nalazi se trenutno u pritvoru. Građane te općine očekuju novi izbori na kojem će birati čelnika općine, a Čengić kaže da pretenduje toj poziciji, međutim – korak po korak.

“U svojoj karijeri je volim preskakati korake. Izglasali smo referendum, komisija je pripremila izvještaj i sada je na redu odluka o prihvatanju toga. Poslije toga CIK odlučuje da li je sve po protokolu. Ja kao pojedinac sam spreman da preuzmem tu poziciju, poznajem sve probleme u toj općini i mogu donijeti novu energiju. Općina nije igrica, nakon ovakvog političkog potresa kakav smo imali ne treba se igrati godinu dana prije izbora. U narednih 10 do 15 dana će biti obznanjeni kandidati”. kazao je Čengić i dodao kako, oko eventualne svoje kandidature za poziciju načelnika, želi okupiti što više političkih stranaka, a ne samo Trojku.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE