Centralna banka BiH zadovoljila obaveze pravila valutnog odbora, očekivana inflacija 7,7 posto

Centralna banka BiH krajem prošloga mjeseca objavila je Izvještaj o poštovanju aranžmana valutnog odbora, te projekcije očekivane inflacije mjerene u potrošačkim cijenama u 2022. godini.

Prema odbredbama Zakona o Centralnoj banci, ova institucija obavezna je da osigura da ukupan iznos njene novčane pasive nikada ne pređe ekvivalentan iznos njenih neto devznih rezervi.

Cilj Centralne banke je da postigne i održi stabilnost domaće valute (Konvertibilna marka) tako što izdaje domaću valutu prema aranžmanu poznatom pod nazivom currency board (valutni odbor).

Prema Izvještaju o poštovanju aranžmana valutnog odbrora na dan 30. april 2022. godine, bruto devizne rezerve Centralne banke BiH investiraju se većinom u dužničke instrumente i depozite kod inostranih banaka.

Obaveze prema nerezidentima u najvećem obimu predstavljaju račune Međunarodnog monetarnog fonda koje Centralna banka drži kao depozitar za članstvo BiH u MMF-u.

U odnosu na monetarnu pasivu, neto devizne rezerve su veće za 597.418 hiljada KM.

“Neto strana aktiva Centralne Banke je glavni finansijski indikator postizanja i održavanja stabilnosti domaće valute u BiH i njena glavna mjera uspješnog poslovanja”, navedeno je u izvještaju Centralne banke o aranžmanu valutnog odbora.

Neto strana aktiva ne može se smatrati imovinom Centralne banke koja je raspoloživa za fiskalne namjene.

U 2022. godini građani mogu očekivati inflaciju mjerenu potrošačkim cijenama u visini od 7,7 posto, podaci su korekcije projekcija ključnih makroekonomskih varijabli Centralne banke, a višu očekivanu stopu inflacije u BiH treba posmatrati u kontekstu nižeg nivoa inflacije u BiH u odnosu na EU.

Iz Centralne banke navode kako trenutna inflacija ima karakteristike troškovne inflacije, te da se o kratkoročnim efektima normalizacije monetarne politike Evropske centralne banke za ekonomije eurozone može samo nagađati.

Ukoliko se rast ekonomije eurozone dodatno uspori, potražnja za domaćim proizvodima i uslugama bi se također smanjila, što bi usporavalo ekonomsku aktivnost u BiH.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE