Često su na jelovniku: Ove namirnice jedu žene koje vode računa o svom zdravlju

Bolesti srca vodeći su uzrok smrti kod žena u Americi zbog kojih godišnje, prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, premine 299.578 žena.

No, postoje načini da se odbranimo od opasnih bolesti koje prijete svakoj ženi i zaštitimo imunološki sistem, prije svega, pravilnom prehranom, odnosno namirnicama punim atioksidansa, za koje se smatra da mogu i smanjiti holesterol, poboljšati probavu, čuvati zdravlje kože i kose, piše womenshealthmag.com.

Ako ih već jedete stalno, to je dobra navika, ali ako ne, evo čime biste trebali obogatiti svakodnevni jelovnik:

Grčki jogurt

Jogurt je pun kalcija, ali je pun probiotika koji štite imunitet. No, nabavite ipak onaj grčki, jer u poređenju s običnim ima dva put više proteina.

Jaja

Žumanca su puna esencijalnih nutrijenata koje je inače teško pronaći u hrani, a neki od njih su povezani s prevencijom raka dojke.

Istraživanja su pokazala kako je jedno jaje jednako 27 posto dnevne potrebne nutrijenata koji će spriječiti razvoj bolesti oka.

Losos

Losos obiluje visokim količinama omega-3 masnih kiselina koje se ponašaju poput štita koji čuva ćelije od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, a njegova konzumacija smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara, hipertenzije i razvoja drugih ozbiljnih bolesti. Druga važna hranjiva tvar koju dobijamo konzumacijom lososa je vitamin D koji djeluje kao najvažniji element u izgradnji snažnih i zdravih kostiju. Kako zimi zbog nedostatka sunca mnogima nedostaje ovog vitamina u organizmu, već danas pripremite ovu ukusnu ribu za ručak. Za pravilan rad mozga i njegovo zdravlje najvažniji je vitamin B koji se također u velikim količinama nalazi u lososu.

Grahorice

Samo jedna šoljica kuhanih grahorica može pružiti i do 17 grama vlakana, a kako su puni proteina i nutrijenata poput kalcija, kalija i magnezija, nauka ih povezuje s manjim rizikom od razvoja bolesti srca, visokog krvnog pritiska, raka crijeva i dojki.

Zobena kaša

Osim što obiluje proteinima važnim za proizvodnju tjelesne energije, zob je odličan izvor “dobrih” ugljikohidrata koji pomažu da se uravnoteži nivo šećera u krvi. Zob je “melem” za organizam i zbog obilja minerala (prije svega željeza i kalcija), vitamina B i vitamina E te aminokiselina. Nakon konzumiranja zobene kaše bit ćete ravnomjerno opskrbljeni energijom i duže ćete zadržati osjećaj sitosti. Za to su, između ostalog, zaslužna vlakna koja ujedno potiču metabolizam i probavu te pomažu sniženju holesterola i krvnog pritiska.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje svrstava se u poželjan izvor masnoća u svakodnevnoj prehrani. Dokazano je da maslinovo ulje i plod masline svojim antioksidativnim svojstvima čuva ćelije i pomaže u borbi protiv starenja. Sastojci masline imaju i protivupalna svojstva, čime smanjuju rizik od raka. U maslinovom ulju prisutne su oleinska i linolenska kiselina, koje čiste krv i pomažu pri snižavanju visokog krvnog . Oleinska kiselina također podiže nivo dobrog holesterola. Najcjenjenije od svih vrsta maslinovog ulja je ekstra djevičansko ulje zbog jednostavnog tiještenja i filtriranja masnih kiselina prilikom proizvodnje. Uzajamnim djelovanjem mononezasićenih masnih kiselina i vitamina E, smanjuje se rizik od oštećenja ćelije, kao i od nastajanja upalnih procesa.

Avokado

Avokado je voće prepuno masnoća, čak 77 posto kalorija iz njega upravo su masnoće. No, radi se o mastima oleinske kiseline, istim onim koje se nalaze u maslinovom ulju. Avokado je također bogat izvor dijetalnih vlakana, koji mogu pomoći u mršanju, kao i što mogu utjecati na nivou šećera u krvi. U 100 grama avokada, nalazi se sedam grama vlakana, što čini čak 27 posto preporučene dnevne količine. U 100 grama avokada nalazi se 14 posto kalija. Unos preporučene dnevne količine kalija važno je za smanjivanje krvnog pritiska, a samim tim se smanjuje i rizik od srčanog udara.

Špinat

Špinat, prije svega sadrži lutein, a osim što će spriječiti razvoj makularne degeneracije, može spriječiti i srčani infarkt jer će zidove krvnih žila štititi od holesterola. Špinat je bogat željezom i folatima te vitaminom D.

Paradajz

Može se čak reći da paradajz ima toliko zdravstvenih blagodati da ih naučnici ne stignu sve objaviti, a najpoznatija korist paradajza je što sadrži likopen, najjači antioksidans iz grupe karotenoida, koji pomaže u borbi protiv nakupina ćelija raka te štiti zdravlje srca. Paradajz sadrži vitamine A i C, kalcij i kalij. Sok od paradajza prirodno snižava povišen holesterol. Obiluje vlaknima, ali i niacinom koji se godinama koristi kao prirodan način liječenja visokog holesterola. Paradajz ima malu energetsku vrijednost (samo 18 kcal na 100 grama), a sadrži čak 94 posto vode.

Bijeli luk

Bijeli luk je omiljeni dodatak jelima radi posebnog okusa, ali sadrži i više od 70 aktivnih fitohemikalija, pa i alicin, za kojeg se pokazalo da smanjuje krvni pritisak, ali se bori i protiv infekcija i bakterija. Kako jesti bijeli luk za zdravlje? Zdrobite režanj, pustite da stoji 30 minuta prije nego što ga zagrijete kako bi zadržao svoja svojstva koja štite zdravlje.

Crvena paprika

Paprika je vrlo hranjiva namirnica: 100 grama svježe crvene paprike sadrži 92 posto vode, šest grama ugljikohidrata, 0,99 grama bjelančevina, 0,3 grama masti te 1,2 grama dijetetskih vlakana. Paprika je izvrstan izvor vitamina C sadrži do četiri puta više ovog vitamina od, primjera radi, narandže, a o sorti paprike ovisi tačna količina vitamina C, a on je poznat po zaštiti imuniteta kako bi se lakše othrvao prehladama i gripi.

Smokve

Smokve su bolji izvor netopivih vlakana od većine voća koje povoljno djeluje na zdravlje debelog crijeva te pospješuju probavu. Sadrže i dosta kalija koji će sniziti krvni pritisak, a dobar su izvor i kalcija koji će štiti kosti.

Jabuke

Studija koje se bavila istraživanjem navika žena u razdoblju od 20 godina, navodi jabuke kao jednu od tri namirnice koje su najuspješnije u sprečavanju smrti uzorkovane bolestima srca kod žena koje su u menopauzi.

Banana

Jedna manja banana će ponuditi oko 400 mg kalija, što je oko 10 posto potrebnog dnevnog unosa. Kalij će utjecati na pravilan rad srca i održavati krvni pritisak u normalnim granicama, a kako sadrže vrlo malo natrija, jedite ih ako imate problema s pritiskom. Topiva i netopiva vlakna su važna za cjelokupno zdravlje. Ona topiva u vodi će pomoći pri kontroli šećera u krvi i riješiti vas masnih supstanci, poput holesterola. Netopiva vlakna omekšavaju stolicu, pa će crijeva lakše raditi, a sva se ta vlakna se nalaze u banani. Možda ne povezujete banane s ovim vitaminom, ali jedna banana srednje veličine će osigurati oko 10 posto potrebnog dnevnog unosa vitamina C.

Gljive

Zdrave supstance koje se nalaze u gljivama snižavaju holesterol i usporavaju razvoj tumora, prema pisanju Američkog udruženja za rak. Uz to imaju i proteine koje će spriječiti razvoj virusa. Bilo koje gljive da odaberete, nećete pogriješiti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE