Ćevabdžinica Hari iz Travnika poslala snažnu kritiku vlastima nakon što je zaštićen sarajevski ćevap

Ćevabdžinica Hari iz Travnika poslala snažnu kritiku vlastima nakon što je zaštićen sarajevski ćevap

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić jučer je na Baščaršiji u društvu Christiana Schmidta, visokog predstavnika dijelila ćevape. Povod je što je od jučer sarajevski ćevam zaštićen brend. Sarajevski ćevap od jučer je autohtoni bh. brend i zaštita će kako su najavili ići i na nivo EU. Naredni je korak zaštita sarajevskog somuna.

Mnogo je komentara izazvala podjela ćevapa koju je predvodila gradonačelnica. Neki korisnici društvenih mreža ukazali su na brojne probleme sa kojima se glavni grad susreće i potrebu da se na njih obrati više pažnje.

Novinar Almedin Šišić jedan je od onih koji su kritikovali manifestaciju na Baščaršiji.

“Rođ. Londrc čini krajnje napore da od grada kojem je veliki Emerik Blum udario temelje industrijske prijestolnice bivše YU i Balkana napravi varošicu iz njene dječije mašte. Nakon baklava – akcija dijeljenja ćevapa. Šta nas očekuje u zimu, vunene čarape i pribor za heklanje?” napisao je na društvenoj mreži X. 

Jedna od najupečatljivijih reakcija stigla je iz Travnika. Ćevabdžinica Hari, jedna od najpoznatijih u BiH na svom je Instagram profilu objavila parolu i kritiku vlastima.

“Zaštitimo žene, ćevapi su na sigrunom!” poručili su.

Ovom je porukom marketinški tim ćevabdžinice ukazao na izuzetno veliki broj femicida koji se dešava u našoj zemlji.

Ćevabdžinica Hari i ranije je izazivala pažnju svojim objavama i marketinškim porukama poput one kada su diljem BiH na bilbordima objavili  sliku svojih ćevapa uz poruku: “Jedina zaslužena desetka u Travniku”.

Na taj su način aludirali na veliki broj privatnih fakulteta iz tog grada na kojima su se sticale diplome pod sumnjivim okolnostima.

Naravno, oduvijek u Bosni i Hercegovini postoji “rivalitet”  i poređenje kvaliteta omiljenog bosanskog specijaliteta. Jesu li bolji ćevapu u Sarajevu ili Travniku pitanje je koje uvijek izazove živopisne rasprave. Svojom objavom Hari je ipak ukazao na mnogo veći problem.

Prema dostupnim podacima, u Bosni i Hercegovini je u posljednjih deset godina, do kraja 2023. godine, ubijeno najmanje 70 žena, dok je broj slučajeva nasilja teško odrediti. Za ove slučajeve femicida do sada je izrečeno 29 presuda, zatvorskih kazni od 3,5 do 40 godina, a od 70 ubica njih 29 je izvršilo samoubistvo. Ove brojke, iako velike, vjerojatno umanjuju pravi razmjer problema zbog nedosljednog prijavljivanja nasilja i nepostojanja zbirne službene evidencije femicida u BiH.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica