Cijena besplatnog antivirusa: Avast prati što korisnici traže po internetu i prodaje te podatke

Cijena besplatnog antivirusa: Avast prati što korisnici traže po internetu i prodaje te podatke

Osjetljivi podaci o korisničkom internetskom pretraživanju, prepakirani su i prodavani posredstvom Avastove kćeri kompanije Jumpshot, pokazala je istraga.Proizvođač besplatnog antivirusnog softvera Avast, s milionima korisnika širom svijeta, preko svoje nezavisne kompanije Jumpshot prodavao je podatke prikupljene o pretraživanju interneta od strane korisnika ovog programa.

Ovaj program pažljivo bilježi korisničke klikove i kretnje globalnom mrežom i prikuplja podatke o unesenim pojmovima za pretragu na Googleu, YouTubeu, Linkedlnu i mnogim drugim, pokazalo je zajedničko istraživanje magazina Motherboard i PCMag, koji se bave računalnim temama.

Ovako se prikupljeni podaci potom na poseban način pakiraju i prodaju klijentima među kojima su i Google, Yelp, Microsoft, Pepsi, Sephora, Home Depot, Intuit i mnogi drugi.

Firma preko koje se ova transakcija obavlja, Jumpshot, koju je osnovao Avast, na internetskoj stranici opisuje svoju djelatnost kao “isporučivanje podataka o korisničkim aktivnostima skrivenim iza najstrože čuvanih internetskih kapija”, navodi Cnet.

Kao reakciju na ovo istraživanje, predstavnici Avasta obratili su se javnosti pisanom izjavom u kojoj se između ostalog kaže kako Jumpshot “ne prikuplja osobne podatke od korisnika, uključujući imena, e-adrese ili kontaktne podatke” te kako korisnici imaju na raspolaganju opciju ne podijeliti ove podatke s kompanijom Jumpshot.

“Od početka lipnja 2019. godine započeli smo implementaciju vrlo eksplicitnog mehanizma koji se odnosi na pristanak na dijeljenje podataka za sve korisnike koji po prvi put preuzimaju Avast antivirusni program. Također, uveli smo obavijesti za postojeće korisnike s opcijama, gdje mogu birati pristanak ili uskraćivanje pristanka na dijeljenje svojih podataka“, pojasnili su iz Avasta, dodavši da kompanija razumije i ozbiljno uzima “odgovornost da bi uravnotežila korisničku privatnost s nužnošću upotrebe ovih podataka kako bi se sigurnosni softver dalje razvijao.”

Međutim, istraživanje magazina Motherboard i PCMag pokazalo je da Avast preko prozorčića koji iskače pred korisnika i daje mu izbor prihvatiti ili ne prihvatiti prikupljanje njegovih podataka. Korisnika zapravo nigdje ne obavještava o tome da bi njegovi podaci mogli doći u posjed neke treće strane, a još manje da bi isti mogli biti i prodavani.

Avastova politika privatnosti propisuje da se uz pristanak korisnika njegovi osobni podaci koriste “za potrebe prikupljanja anonimnog paketa podataka koji se isporučuje firmi Jumpshot u svrhu kreiranja trend analitike za proizvode i usluge”.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE