Cijene nafte na svjetskom tržištu i dalje tonu, vijesti iz Kine su razlog

Cijene nafte na svjetskom tržištu i dalje tonu, vijesti iz Kine su razlog

Cijene nafte na međunarodnim tržištima spustile su se blizu 95 dolara zbog razočaravajućih podataka o tvorničkim aktivnostima u Kini i bojazni da će strože mjere zaustavljanja covida omesti oporavak potražnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila za 69 centi niža nego na zatvaranju trgovine na kraju prošle sedmice i iznosila je 95.08 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 84 centa nižoj cijeni, od 87.06 dolara.

Trgovce je na početku sedmice zabrinuo podatak o padu aktivnosti u kineskoj industriji u oktobru, prema danas objavljenom službenom istraživanju, zbog smanjene globalne potražnje i strogih mjera suzbijanja covida-19.

“Kada su u pitanju naftna tržišta, pad indeksa menadžera nabave (PMI) nadovezao se u Kini na post-kongresni blues. Nije teško povezati slabiji PMI s kineskom politikom nulte tolerancije prema covidu”, rekao je Stephen Innes iz SPI Asset Managementa.

“Sve dok se odlučno provodi, trgovci koji špekuliraju s rastom cijena bit će u defenzivi”, dodao je Innes.

Kineski gradovi pojačavaju covid-ograničenja, što prigušuje nade da će se potražnja oporaviti, tumači Reuters.

Kineski uvoz sirove nafte pao je u periodu od januara do septembra za 4.3 posto, prvi put od 2014. godine, a možda i duže. Kada je BiH u pitanju, stiče se dojam da sve što više cijena nafte na svjetskom tržištu tone, nafta je u BiH sve skuplja?!

Eurozona i recesija

Eurozona pak vjerovatno ulazi u recesiju, uz najveći pad poslovne aktivnosti u oktobru u gotovo dvije godine, prema istraživanju S&P Globala. Sve veći troškovi života tjeraju potrošače na oprez i štete potražnji.

Evropska centralna banka planira istovremeno ponovo podići ključne kamatne stope, čak i ako time gurne eurozonu u recesiju i potakne političko nezadovoljstvo.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) povisila je pak u ponedjeljak prognoze srednjoročne i dugoročne potražnje za naftom i procijenila da podmirivanje potražnje zahtijeva 12.1 bilion dolara ulaganja, uprkos energetskoj tranziciji.

Naftni kartel nije danas objavio koliko je u petak koštao barel košarice nafte njegovih članica. U četvrtak je koštao 94.73 dolara.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE