Čišćenje snijega može biti savršen trening, ako znate kako ga izvesti

Čišćenje snijega može biti savršen trening, ako znate kako ga izvesti

IMAMO pravi trening za sve vas koji se spremate čistiti snijeg.

Pao je snijeg u većini zemlje pa će mnogi iskoristiti čišćenje snijega umjesto treninga, no znajte da takvo lopatanje može lako izazvati ozljede. Srećom, donosimo vam odlične savjete ne samo da se ne ozlijedite nego i da od čišćenja napravite jako učinkovit trening. Tako ćete uz čiste staze dobiti i veće mišiće.

No stručnjaci prije svega doista glasno upozoravaju da čišćenje snijega može biti jako opasno, ako ga nećete čistiti pametno, jer premještanje teškog snijega u nestabilnoj lopati može dovesti do ozljeda ramena, a sustavno saginjanje uz toliki napor može donijeti bolove u donjem dijelu leđa.

Upozoravaju i starije osobe, posebno one slabijeg srca, da se ne hvataju čišćenja, jer je primijećena veza između srčanog udara koji su mnogi doživjeli nekoliko dana nakon čišćenja snijega.

“Čišćenje je vrlo intenzivna aktivnost koja, pogotovo zimi, stvara snažan pritisak na srce. Posebno je opasno kad je jako hladno jer se tada krvne žile sužavaju kako bi tijelo očuvalo što više topline pa srce mora raditi još jače dok pumpa krv kroz zgusnute krvne žile”, upozorili su na portalu Health, ali ne samo starije osobe.

“Jako je važno da se ne ide na snijeg nepripremljen. Zbog hladnoće koja sužava krvne žile jako je važno dobro se zagrijati prije izlaska van, što vrijedi i za one koji su inače navikli na sličnu dinamiku vježbanja. No kako čišćenje zahtijeva malo drugačiju mehaniku pokreta potrebno je dobro pripremiti mišiće”, naglašavaju.

 

Obavezno zagrijavanje

Laganim skakanjem ili trčanjem ugrijte tijelo, a potom dobro pripremite prave mišiće.

Donji dio tijela i noge bolje ćete pripremiti ako ćete prije hvatanja lopate podići koljeno visoko u zrak, obujmiti ga rukama i privući bliže prsima. Napravite to 12-15 puta svakom nogom. Potom dobro pripremite i ruke rotirajućim zamasima kako biste što bolje razgibali ramena.

“Kad razmišljate o biomehanici pokreta čišćenja snijega, najviše trpe mišići i zglobovi stražnjeg dijela tijela, pa veliku ulogu moraju igrati vrat i ramena koji moraju biti koordinirani s donjim dijelom leđa, kako bi što bolje stabilizirali cijelo tijelo”, objasnio je certificirani trener i stručnjak za vježbe snage Cris Dobrosielski. A zato, umjesto mišića leđa, morate jače angažirati noge.

“Koljena u svakom trenutku moraju biti lagano savijena. Tako ćete prebaciti pritisak s leđa na bokove, trbušne mišiće utegnite i tek lagano gurajte kukove, jer ćete tako potaknuti na rad i stražnjicu i zadnju ložu, otkud bi većina snage i trebala potjecati”, pojasnio je.

Treba znati držati lopatu

Uz tijelo koje se neprestano giba u jednoličnim pokretima, ruke imaju jako velik utjecaj pa zato svakako treba znati dobro uhvatiti lopatu.

Najbolje je imati širok hvat, s jednom rukom pri vrhu ručke, a drugom u blizini lopate pune snijega – tako da imate bolju kontrolu teškog tereta. Također, držite lopatu što bliže svojem tijelu dok ga nosite, jer što je teret bliži tijelu smanjivat ćete pritisak na sve mišiće i zglobove u kretnji.

Što se pak tiče rotacije tijela, i za to postoji samo jedan pravilan način – da rotirate cijelo tijelo kad izbacujete snijeg, ali se ne trebate rotirati jako niti biste snijeg trebali nositi i prebacivati iz ramena, nego donjeg dijela ruke. I lopatu nikada ne podizati iznad struka.

No čak i najspremniji među čistačima moraju znati kad stati pa stručnjaci upozoravaju: “Snijeg ne biste trebali čistiti dulje od 40-ak minuta s pauzama. Ljudi s dobrom kondicijom mogu uzeti jednu pauzu, nakon 20 minuta, dok bi oni koji nemaju snagu i dobru kondiciju trebali napraviti malu pauzu svakih 10 minuta.”

A za one kojima je čišćenje snijega lak posao, pružamo dopušteni izazov. U čišćenje se mogu lako ukomponirati čučnjevi i iskoraci, tako da ova zimska rutina još bolje utječe na jačanje donjeg dijela tijela.Postoje i vježbe kojima ćete još bolje pripremiti mišiće za ovakvu zimsku aktivnost pa ako živite u krajevima s puno snijega dobro će vam doći i ovi savjeti:

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE