Citostatika nema jer se dobavljačima ne isplati nabaviti jeftini lijek

Citostatika nema jer se dobavljačima ne isplati nabaviti jeftini lijek

Onkološki pacijenti u našoj zemlji skoro pa svakodnevno se susreću s nestašicom lijekova. Dok oboljeli, kojih je sve više, ispaštaju, nadležni prebacuju odgovornost s jednih na druge.

Ključni problem

U BiH je prošle godine nedostajalo oko 15 citostatika. Kako su potvrdili za „Avaz“ iz Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja, deficitarnost lijekova nije specifična samo za citostatike nego je taj problem na svim nivoima nabavke lijekova.

Ključni problem na koji ukazujemo je činjenica da se zbog niske cijene citostatika na više ponovljenih postupaka javnih nabavki ne javljaju zainteresirani ponuđači. Dobavljači koji ostvaruju profit prodajom lijekova, nažalost, nisu zainteresirani za jeftine. Ovo je problem s kojim se suočavaju i druge zemlje regionu – navode iz Zavoda.

Kako tvrde, svjesni su da je svaki dan sve veća potrebama za lijekovima, jer je samo protekle godine liječeno 12.279 onkoloških pacijenata, a, prema prognozama, svake godine taj se broj poveća za pet posto. Zbog nedostatka lijekova, njihov život je ugrožen, jer se radi o pacijentima koji ne smiju prekidati terapije.

Sve obaveze

– U 2018. godini sredstva iz budžeta su povećana za 2,5 miliona maraka po osnovu finansiranja liječenja malignog melanoma. To nije dovoljno, jer je u konstantnom porastu broj oboljelih od ovog oboljenja. Za liječenja malignog melanoma trenutno je potrebno više od 8,5 miliona KM, zbog čega smo u više navrata od nadležnih tražili povećanje sredstava – kazali su iz Zavoda.

Dodaju da, ako ne budu osigurana sredstva za finansiranje potreba za skupim lijekovima i zdravstvenim procedurama koje su neophodne za osiguranike, Zavod neće moći izvršavati sve obaveze.

9.958

oboljelih u 2015. godini

10.449

oboljelih u 2016. godini

10.934

oboljela u 2017. godini

11.682

oboljela u 2018. godini

Povećati sredstva

Iz Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja pojašnjavaju da bi bilo potrebno povećati finansiranje Federalnog zavoda za minimalno 50 miliona maraka godišnje.

– Uzimajući u obzir potrebna sredstva za liste čekanja, kao i sredstva za nove lijekove koji bi se trebali nabavljati u ovoj godini, bilo bi potrebno povećati finansiranje – istakli su iz Zavoda

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE