City razbio Leipzig rezultatom 7:0, Haaland zabio pet golova

Ekipa Manchester Cityja na krilima nevjerovatnog Erlinga Haalanda plasirala se u četvrtfinale Lige prvaka, a oni su na svom terenu ubjedljivo pobijedili Leipzig rezultatom 7:0 uz pet pogodaka koje je postigao napadač iz Norveške.

Manchester City je od prve minute svim silama krenuo prema golu Leipziga, a već u trećoj minuti Gundogan je mogao pogoditi za 1:0, no njegov udarac je otišao pored gola. Prijetio je Haaland u 11. minuti, no gostujući golman brani njegov pokušaj, a onda u 20. minuti desila se situacija koja je u potpunosti preokrenula utakmicu.

Nakon jednog kornera s lijeve strane u skoku su bili domaći nogometaš Rodri i desni bek Leipziga Henrichs, a nakon prvobitne situacije, sudija je samo pustio da se igra nastavi i nije ni razmišljao da postoje elementi za penal.

Ipak, uslijedila je reakcija iz VAR sobe i glavni sudija Slavko Vičić je pozvan da još jednom pogleda situaciju, a iako se na snimku jedva može vidjeti da je lopta dirala u ruku gostujućeg igrača, i to u trenutku dok su on i Rodri bili u skoku, Slovenac je na kraju pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Haaland i očekivano, bio je precizan, a koliko je ova situacija poremetila goste iz Njemačke, najbolji je pokazatelj činjenica da je već u narednom napadu bilo 2:0.

Strijelac je opet bio Haaland, koji je jednu odbijenu loptu pospremio u mrežu, a u finišu prvog poluvremena, Norvežanin postiže novi gol, kojim je kompletirao hat-trick. I ovaj put je imao puno sreće jer ga je igrač Leipziga, dok je pokušao izbiti loptu s gol-linije, pogodio u nogu i tako se na poluvrijeme otišlo s vodstvom od 3:0.

Da će ovo biti teška noć za goste iz Njemačke bilo je jasno u 49. minuti kada je Gundogan pogodio za 4:0 i već tada je riješio sve dileme oko pobjednika i putnika u četvrtfinale, ako ih je nakon poluvremena uopšte i bilo, a onda u 54. i 57. minuti Haaland postiže još dva gola, oba nakon što mu se lopta odbila na nogu, za potpuni potop Leipziga.

Ubrzo nakon toga Haaland je uz velike ovacije izašao iz igre, a do kraja susreta Manchester City je rutinski sačuvao stečenu prednost i osigurao plasman među osam najboljih timova u Evropi. Konačnih 7:0 postavio je De Bruyne u 92. minuti.

Žrijeb parova četvrtfinala i polufinala će se održati 17. marta. Utakmice četvrtfinala se igraju 11. i 12. aprila, a uzvrati su sedam dana poslije, dok su mečevi polufinala na rasporedu 9. i 10. maja te uzvrati sedam dana poslije. Finale se igra 10. juna u Istanbulu.

Prolazak u četvrtfinale su već osigurali: Inter, Benfica, Milan, Chelsea i Bayern.

Preostala su još dva mjesta, a tu će se boriti Real Madrid i Liverpool, u meču u kojem aktuelni prvak Evrope brani prednost od 5:2 iz prvog meča, te Napoli i Eintracht iz Frankfurta, u kojem će tim iz Italije braniti pobjedu od 2:0 iz prvog meča.

Rezultat i strijelci:

Manchester City – Leipzig 7:0 (Haaland 22′, 24′, 45+2′, 54′, 57′, Gundogan 49′); (ukupno 8:1)