CRVENI ALARM TOPI SNIJEG: Ne zna se stanje aerozagađenja u Zenici jer nema mjerenja

CRVENI ALARM TOPI SNIJEG: Ne zna se stanje aerozagađenja u Zenici jer nema mjerenja

“Pred nama je izrazito jaka promjena vremena, možemo slobodno reći i najjača za ovu godinu. Snažno i veoma duboko ciklonalno polje u Genovskom zaljevu obrazovat će razliku pritisaka između sjevera i juga Balkana, što će za posljedicu imati razorne vjetrove, nerijetko i do orkanske snage, jer bi udari vjetra mogli prelaziti čak 100 km/h i u Sarajevu!”, tvrdi meteorolog Nedim Sladić.

image

Očekivani maksimalni udari vjetra u noći sa ponedjeljka na utorak/

Iskoristiti vikend

– I danas ćemo imati jak jugo, sa olujnim udarima, naročito u noći sa petka na subotu, što će raskinuti maglu i smog u Sarajevu, kaže Sladić i najavljuje: “Vjetar će dobijati na intenzitetu već od ranog prijepodneva, a potom od poslijepodneva imati jake udare južnog smjera. Temperature rastu i slijedi topljenje snijega. To je preduvertira za snažnu promjenu vremena u subotu koja nam stiže sa sjeverozapada, gdje će se linija oblačnosti i nestabilnosti prijepodne širiti iz smjera Krajine, a u poslijepodnevnim satima stići i prema centralnom i istočnom dijelu Bosne.”

Padavine, mjestimično obilnije, očekuju se u Hercegovini i jugoistočnoj Bosni. Prvo kiša, a s padom temperature i okretom vjetra olujnog intenziteta ona će preći u susnježicu, potom i jak snijeg.

– Snježne padavine čak nisu kratkotrajno isključene ni na području Hercegovine, ističe Sladić, te dodaje da se najgore vrijeme očekuje u noći sa ponedjeljka na utorak, a stabilizacija prilika u srijedu.

Eh, upravo je prošla srijeda, odnosno noć na četvrtak građane Sarajeva počastila najzagađenijim zrakom u Evropi. Stoga, pulmolog dr. Nada Čivić upozorava i zdrave i bolesne kako da se zaštite od aerozagađenja.

image

/Arhiv Oslobođenja

– Zdravi treba da što manje borave vani, pogotovo djeca, jer su ona najizloženija štetnom djelovanju aerozagađenja. Posebno se to odnosi na oboljele od hronične opstruktivne plućne bolesti. Njima se u ovakvom periodu zabranjuje izlazak vani i redovna kontrola i uzimanje lijekova koji su im propisani, upozorava dr. Čivić i predlaže nošenje maski za lice, jer je to posebno dobro za one koji su prinuđeni da borave vani.

Katastrofalni uslovi

Svima se svakako preporučuje boravak iznad 600 metara gdje je sunčano vrijeme i čist zrak.

– Stoga, za vikend svi na planine, preporučuje dr. Čivić.

Zagađenom zraku doprinosi i veliki broj starih automobila na ulicama, ali i značajno povećanje grijanja na ugljen. Pored toga, neplanska gradnja kuća i zgrada dodatno sprečava nesmetano strujanje zraka. Arhitekta Kenan Šehović kaže da se o urbaniziranju prije više vodilo računa, a sada apsolutno nikako.

image

/Arhiva Oslobođenja

– Danas se samo traži slobodan prostor na kojem će se nešto graditi i onda tu nastaje haos u neplanskoj izgradnji. To je najblaže rečeno – katastrofa, navodi Šehović te dodaje da postoji korelacija između onoga što proizvodi zagađenost i onoga što se pravi. “U objektima koji se grade u općini Stari Grad u Sarajevu se ipak vodi računa da se štetnost ne poveća, a od Marijin-Dvora prema Ilidži je više od katastrofe”, ističe Šehović.

image

Magla okovala glavni grad BiH/Senad Gubelić

Posljednjih godina Bosna i Hercegovina ima sve veće probleme sa zagađenim zrakom. Prošle zime u Sarajevu je na snazi bilo i pravilo par-nepar, privremeno ograničavanje upotrebe motornih vozila, a građani su gledali u nebo jer poboljšanje donose vjetar, kiša ili snijeg.

– Ima nekakvih pomaka kada je u pitanju aerozagađenje u Zenici, samo to se dešava sporo. Investiranja se odvijaju u projekte koji ne nose puno procenata u zagađenju. Krucijalni projekti koji treba da eliminišu žestoke otrove, tu se čini malo. A predstavljaju se oni koji praktično ne nose veliki procenat u boljitku, kazao je dr. Harun Drljević, član Eko foruma Zenica.

On objašnjava da su nekad imali kakav-takav monitoring, a sada nemaju nikakav, da postojeće mjerne stanice niti su kalibrirane, niti akreditovane, niti imaju odgovarajuću kuću koja može to da radi.

image

Smog iznad Zenice / Muhamed Tunović

– U suštini, ne znamo kakvo je stanje u Zenici kada je u pitanju aerozagađenje jer nemamo mjerenja. Možda i najvažnije je federalno Ministarstvo za turizam i okoliš koje izdaje okolinske dozvole i koje treba da prati čitav ovaj proces kada su u pitanju veliki zagađivači, a ponaša se kao da se ovo sve skupa dešava u Mongoliji, a ne u BiH, odnosno samoj Zenici. Dakle, niti su okolinske dozvole adekvatne, niti su primjedbe koje su stručnjaci iz Eko foruma dali elaborirane, a ministrica na televiziji kaže da im je Eko forum puno pomogao, rekao je Drljević.

Okolinske dozvole

Dr. Drljević tvrdi da je problem aerozagađenja isključivo do onih državnih institucija koje vode inspekciju, daju adekvatne okolinske dozvole, a tek onda do zagađivača.

– Neko konačno mora početi odgovarati za štetu koja se nanosi ljudskom zdravlju Zeničana. Porast je zloćudnih oboljenja, degenerativnih, hroničnih, nezaraznih oboljenja i svih drugih koja su direktno ili indirektno vezana za samo zagađenje. Zeničani koji inače imaju kratku pamet, ekologijom se bave samo ovih šest mjeseci, do marta, kada praktično zagađenje jeste veliko, upozorava Drljević.

image

Josip Pandža / Muhamed Tunović

Josip Pandža kaže kako ljude u Zenici uvjeravaju svake godine da će biti bolje, a sve je gore i gore.

– Pričaju o nekim milionima datim za ugradnju filtera, a nikakvi se pomaci ne vide. Nama u Zenici jedini izlaz je izletište Smetovi, 8 kilometara od grada. Da barem hoće uložiti nešto novca da imamo gdje otići, jer i Smetovi su iz godine u godinu u sve gorem stanju. Ovdje u gradu smo prisiljeni da se zabijamo u kuće, naglasio je Pandža, koji svaki slobodni trenutak koristi da sa djecom od pet i jedne godine pobjegne u prirodu.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE