Čudesni probiotici: Podižu raspoloženje, liječe anksioznost, čuvaju jetru

Čudesni probiotici: Podižu raspoloženje, liječe anksioznost, čuvaju jetru

Zaboravite Prozac i druge antidepresive – uzmite probiotike i otkrijte novu, vedriju stranu života. Osim što štite probavu i jačaju imunitet, probiotici su ujedno i djelotvorna pomoć organizmu u borbi protiv depresije, anksioznosti i straha, pokazuju najnovija istraživanja.

Naučnici Univerziteta u Torontu proveli su istraživanje na četrdesetak pacijenata oboljelih od hroničnog umora. Pacijenti su uzimali probiotike dva mjeseca i, uz kvalitetniju probavu, otkrili da su se smanjili simptomi anksioznosti, depresije i drugi simptomi s kojima su se godinama bezuspješno borili.

Druga grupa, koja je primala placebo, nije pokazala nikakve promjene u odnosu na početno stanje.

Venket Rao, voditelj istraživanja, rekao je kako su iznenađeni rezultatima, posebno time kako su probiotici uspješno djelovali na simptome neuroloških poremećaja.

– Uzbuđeni smo jer smo dobili uistinu pozitivne rezultate. Probiotici su pokazali koliko snažan utjecaj imaju na neuropsihološke poremećaje, poput depresije i anksioznosti – istaknuo je Rao.

Probiotici mogu biti sigurno i jeftino rješenje za brojne neurološke poremećaje, a za razliku od pojedinih lijekova i antidepresiva, nemaju štetnih ni opasnih nuspojava. Djeluju kao prirodni pokretači probave, koji potiskuju štetne bakterije i toksine iz organizma. Bifidobakterije podižu nivo L-tripoftana –  esencijalne aminokiseline koja se u organizmu pretvara u serotonin, “hormon sreće”.

Dobre bakterije, unesene kroz probiotike, uspjele su kod pacijenata smanjiti napetost, osjećaj straha i bezvoljnosti. U vrijeme uzimanja probiotika, svi su se pacijenti osjećali bolje i zadovoljnije i nijedan se nije požalio na, recimo, nepravilan rad srca praćen osjećajem tjeskobe, a mnogi su bolje spavali i smirenije se nosili s bolešću.

Tajna ovih rezultata leži u Lactobacillus casei i Bifidus soju bakterija, koje u organizmu stvaraju spojeve koji dopiru do mozga i pomažu mu u rješavanju problema povezanih s ponašanjem i osjećajima. Zato, smatraju istraživači, umjesto štetnih i opasnih antidepresiva, “obični” probiotici mogu u budućnosti odigrati bitnu ulogu ne samo u liječenju, nego i u prevenciji depresije kao i brojnih drugih bolesti.

Probiotike je najbolje unositi putem hrane (fermentirani proizvodi), a kupiti ih možete i u obliku praha i kapsula.

A inspirisani studijama koje ukazuju na to da dobro zdravlje stomaka može da poboljša zdravstveno stanje srca i mozga, naučnici sa Univerziteta Emory su odlučili da testiraju da li običan probiotik (Lactobacillus rhamnosus GG ili LGG) može da zaštiti jetru od oštećenja.

Studija je provedena na laboratorijskim miševima, koji su ili hranjeni ishranom koja je sadržala LGG probiotike ili običnom hranom.
Njihovi nalazi su pokazali da su miševi koji su tokom dvije sedmice uz ishranu uzimali i probiotike, imali manja oštećenja jetre u odnosu na one koji ih nisu uzimali.

Istraživači vjeruju da su probiotici utjecali na povećanje nivoa Nrf2 proteina u njihovim organizmima. Taj protein je poznat po tome što reguliše antioksidanse koji neutraliziraju slobodne radikale.

Međutim, neophodna su dalja istraživanja kako bi se pokazalo da li LGG probiotici imaju iste pozitivne zaštitne efekte i na ljude.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE