Da bi imali 100 KM u FBiH morate zaraditi 222 KM, a u RS-u 194

Da bi imali 100 KM u FBiH morate zaraditi 222 KM, a u RS-u 194

Poreski obveznik u Republici Srpskoj mora da zaradi 194 marke da bi kupio 100 maraka proizvoda. U Federaciji BiH obveznik mora da zaradi 222 KM za 100 maraka proizvoda.

Ovo je pokazala analiza stope opterećenja prosječnog poreskog obveznika za zemlje u okruženju i prema toj analizi Bosna i Hercegovina se nalazi na samom dnu, a od nas je bolja i Sjeverna Makedonija, u kojoj poreski obveznik mora da zaradi 188 KM ako želi da potroši stotinu maraka.

BiH na začelju

– Računica je jednostavna: od zarađene 194 marke, Srpskoj idu 94, a obvezniku 100 KM. Od zarađenih 222 KM, FBiH dobija 122, a obvezniku u ovom dijelu BiH ostaje stotinu maraka, s tim što ta računica nije u potpunosti tačna, jer u FBiH postoje neke olakšice koje ne postoje u RS-u. Što su građani bogatiji, država uzima više. Što su siromašniji, to su i izdvajanja za državu manja, naglasio je za Oslobođenje predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS-a Saša Trivić.

On dodaje da poreska opterećenja zavise od bogatstva građana. Trivić ističe da je prema tim pokazateljima Bosna i Hercegovina na začelju ekonomske kolone.

– Ta opterećenja obuhvataju PDV, porez na dohodak i zbirnu stopu doprinosa. Prošla godina je bila bolja i od 2018. i od 2019, ali je 2018. godina bila izuzetno loša. Treba voditi računa i o tome da je u Evropi ovaj procenat oporezivanja daleko veći. U Sloveniji je porez na dohodak 25-30 odsto, rekao je Trivić.

U Centru za politike i upravljanje kažu da prosječne bruto plate i u RS-u i u FBiH pokazuju da je opterećenje rada u našoj zemlji previsoko. U regionalnim okvirima Bosna i Hercegovina je treća u regionu prema neto iznosima kada je riječ o visini dohodaka.

– Poslodavci u FBiH na neto platni iznos moraju isplatiti još približno toliko u ukupnim bruto izdacima. U kombinaciji sa smanjenjem tekućih Vladinih izdataka proširenjem poreske baze, a kako bi se uključilo više izvora prihoda, poboljšanjem efikasnosti u zdravstvenim i penzionim sistemima i zamjeni dijela finansiranja drugim izvorima prihoda – bosanskohercegovačka ekonomija može postići toliko željeni oporavak, istakli su nedavno u Centru.

Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci i poslanik PDP-a Jelena Trivić za Oslobođenje kaže da je predložila zakon o smanjenu poreskog opterećenja rada RS-a i dodaje da je entitetska Vlada taj zakon odbila.

Važniji su helikopteri

– Tim zakonom je bilo objašnjeno šta bi koji fond eventualno izgubio, ali bi došlo do rasta poreskog prihoda. Ponudila sam konkretno rješenje, ali je ono odbijeno. Predložila sam i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, kojim je propisano povećanje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok bi stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje bila smanjena. I to je odbijeno, naglasila je Trivić.

Ovakvo ciljano opterećenje, dodala je ona, često su isticali i predstavnici poslovne zajednice, ali je očigledno, kaže Trivić, da je vlastima bitnija kupovina novih helikoptera i limuzina u odnosu na poresku politiku. Trivićeva podsjeća da Bosnu i Hercegovinu uskoro očekuje i povećanje PDV-a, a to je, smatra ona, ujedno najbesmisleniji potez vlasti.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE