Da li će prva vakcina protiv koronavirusa naći svoj put do BiH: Sve ovisi o proizvođaču
Iako farmaceutske kompanije širom svijeta u saradnji s vladama razvijenih zemalja rade na razvoju vakcine protiv koronavirusa, još nije jasno da li će prva vakcina, čije djelovanje bude naučno dokazano, naći svoj put do Bosne i Hercegovine. Prije svega, važno je naglasiti da Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH nema nadležnosti da vrši nabavku lijekova, pa tako ni vakcina. Nabavkom se bave fondovi zdravstvenih osiguranja i same zdravstvene ustanove, a u skladu s potrebama zdravstvenih osiguranika, odnosno oboljelih. Ove ustanove također finansiraju nabavku vakcina.
Kada je riječ o procjeni djelovanja vakcina i njihovom stavljanju u promet na tržište BiH, iz Agencije za lijekove BiH govore nam da se ocjena kvaliteta, efikasnosti i sigurnosti lijeka vrši tokom postupka odobravanja lijeka.
“Postupak odobravanja lijeka pokreće predlagač podnošenjem zahtjeva za odobravanje lijeka, odnosno registraciju lijeka. Predlagač može biti proizvođač ili njegov pravni zastupnik sa sjedištem u BiH. Ocjene lijeka rade se na osnovu dostavljenih rezultata prethodno provedenih ispitivanja. Dostavljeni rezultati moraju biti dobijeni na propisan način i moraju biti opsežni u skladu sa svim propisima koji su na snazi”, pojasnili su nam iz Agencije.
Ocjenjivanje vrše interni i eksterni stručnjaci pa će tako biti i u slučaju vakcine protiv koronavirusa.
“Ukoliko su pozitivne ocjene o kvalitetu, efikasnosti i sigurnosti lijeka, agencija izdaje dozvolu za stavljanje u promet tog lijeka. Dozvola se izdaje na period od pet godina. Tokom tog perioda lijek se i dalje prati i kotroliše kroz sistem farmakovigilanse i kroz sistem kontrole kvaliteta lijeka”, odgovorili su nam iz agencije.
Ipak, upitno je da li će se prva vakcina koja u svijetu bude odobrena naći i na tržištu naše zemlje. Više je faktora koji utječu na to, govore nam iz agencije.
“Pitanje je da li će se proizvođač te prve vakcine obratiti agenciji za njeno odobravanje. Ukoliko se ne obrati, pitanje je da li će zdravstveni radnici iskazati potrebu za vakcinom pa će time otvoriti mogućnost za interventni uvoz te vakcine. I na kraju, da li će proizvođač predmetne vakcine imati na raspolaganju dovoljnu količinu doza za sva zainteresovana tržišta”, zaključili su iz Agencije za lijekove BiH.
Upravo u vezi s količinama vakcina, kako smo ranije prenijeli pisanje BBC-ja, Indija bi mogla odigrati ključnu ulogu u proizvodnji vakcina protiv koronavirusa. Indija je među najvećim proizvođačima generičkih lijekova i vakcina na svijetu. U ovoj zemlji djeluje čak šest velikih proizvođača vakcina i mnoštvo manjih.
Dok se Britanci nadaju da bi do septembra mogli proizvesti najmanje milion doza vakcina, samo jedna indijska kompanija Serum Institute ima kapacitet da razvija 400-500 milliona doza vakcine.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE