Da li je BiH na listi da dobije indijsku vakcinu Covishield pod markicom AstraZenece?

Da li je BiH na listi da dobije indijsku vakcinu Covishield pod markicom AstraZenece?

Prije dva dana “Serum Institut India (SII)” isporučio je prvu pošiljku vakcina pod imenom Covishield za mehanizam COVAX putem kojeg i BiH očekuje svoju narudžbu. Ukupno 600.000 doza vakcine otišlo je u Ganu.

“To je historijski trenutak za sve nas jer COVAX prima prve doze vakcine Oxford-AstraZeneca koje proizvodi SII – Covishield. Oduševljeni smo kada vidimo kako zajednički napori svih rezultiraju spašavanjem miliona života”, rekao je direktor SII-ja Adar Poonawalla.

AstraZeneca i Oxford ovlastili su “Serum Institut India”, najvećeg svjetskog proizvođača vakcina, za opskrbu vakcinom Covishield na određenim teritorijama u svijetu.

Kao što je već poznato i BiH očekuje između 160 i 250 hiljada doza vakcine AstraZeneca putem COVAX-a ovog ili narednog mjeseca. No, ono što nije poznato, pa ni nadležnima u BiH, da li će naša država dobiti tzv. oxfordsku vakcinu – AstraZeneca ili njihovu “kopiju” Covishield koje se proizvode u Indiji.

“Ministarstvo civilnih poslova nije dobilo dokumentaciju koja sadrži podatke za koje se interesujete. Ministarstvo će sve instrukcije i novosti koje dobije o isporukama cjepiva kroz COVAX mehanizam podijeliti s medijima”, rečeno je za Klix.ba iz MCP BiH.

Indijska vlada odobrila je ovog mjeseca da komercijalno isporuči 24 miliona doza u 25 zemalja. Do sredine ovog mjeseca isporučeno je 16,7 miliona doza Covishield u 20 zemalja.

Tako su pošiljke Covishielda (6,3 miliona doza) otišle kao donacija u Bangladeš, Mijanmar, Butan, Nepal, Afganistan, Šri Lanku, Bahrein, Oman i Karibe. Blizu 10 miliona doza izvezeno je na komercijalnoj osnovi u Brazil, Maroko, Južnu Afriku, Alžir i Egipat, između ostalog. Komercijalne zalihe u februaru uključivat će Saudijsku Arabiju, Mijanmar, Nepal, Nikaragvu, Mauricijus, Srbiju, UAE i Katar.

Vakcinu Oxford-AstraZeneca lokalno proizvodi “Serum Institut India” i prema pisanju svjetskih medija mogu proizvesti više od 50 miliona doza mjesečno.

Krajem januara ove godine COVAX je ozvaničio saradnju sa Serum Institut India uz poruku da kreću u ubrzanu misiju dostupnosti vakcina siromašnijim zemljama kako bi što prije krenuli s vakcinacijom stanovništva.

“COVAX je potvrdio da će iskoristiti opciju, putem postojećeg sporazuma sa ‘Serum Institut India’, da primi prvih 100 miliona doza vakcine koju je razvio AstraZeneca -Oxford proizveden u Indiji od ‘Serum Institut India'”, navedeno je.

Od ovih prvih 100 miliona doza, većina je predviđena za isporuku u prvom kvartalu godine, dok se čeka dozvola WHO o hitnoj upotrebi. Proces izdavanja dozvole WHO-a, koji je trenutno u toku, slijedi odobrenje za ograničenu upotrebu u vanrednim situacijama indijskog kontrolora za lijekove, a ključni je aspekt osiguranja daće bilo koja vakcina nabavljena putem COVAX-a biti u potpunosti osigurana za međunarodnu upotrebu.

COVAX također predviđa da će, prema postojećem sporazumu sa AstraZenecom, najmanje 50 miliona dodatnih doza vakcine AstraZeneca biti dostupno za dostavu učesnicima COVAX-a u prvom kvartalu 2021. godine.

Indijski proizvođači vakcine tvrdi da je Covishield “visoko efikasan” i potkrijepljen podacima iz treće faze ispitivanja iz Brazila i Velike Britanije. Klinička ispitivanja su trofazni postupak kojim se utvrđuje da li vakcina izaziva dobre imunološke reakcije i izaziva li neprihvatljive nuspojave.

Grupa za zaštitu prava pacijenata, “All India Drug Action Network“ je saopćila da se s odobrenjem Covishielda požurilo jer proizvođač nije završio tzv. “premošćujuću studiju” vakcine na domaćem stanovništvu. Kompanija je saopćila da će u februaru pokušati provesti i to ispitivanje. Neki stručnjaci kažu da nema razloga sumnjati da to neće uspjeti.

Da je učinkovitost Covishielda dosta upitna pokazuje informacija iz Ukrajine gdje je direktorica zdravstvenih programa u fondaciji “Soros Vozrozhdenie” Victoria Timoshevskaya kazala da je efikasnost indijske vakcine 63 posto, što je niže od AstraZenecine vakcine koja je pokazala efikasnost od 70% tokom treće faze ispitivanja.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE