Da li je Izrael formirao specijalnu jedinicu za “lov” na pripadnike Hamasa? Slično su uradili 1972.

Da li je Izrael formirao specijalnu jedinicu za “lov” na pripadnike Hamasa? Slično su uradili 1972.

Izraelski mediji su prošle sedmice objavili da je Izrael formirao specijalnu jedinicu za pronalazak pripadnika palestinske militantne grupe Hamas, a koji su 7. oktobra napali Izrael.

Jedinicu su formirali Izraelska unutrašnja sigurnosna služba (Shin Bet) i Mossad kao obavještajna služba, a jedinica je navodno poznata kao NILI, što je hebrejski akronim za biblijsku frazu “Netzah Yisrael Lo Yeshaker” ili “Vječni Izrael neće lagati”.

Izraelska vlada do danas nije potvrdila postojanje ove jedinice. Izraelski politolog sa King’s College London Ahron Bregman, koji je šest godina bio u izraelskoj vojsci, prilično je uvjeren da ova specijalna jedinica postoji. Ovo tvrdi pozivajući se na pouzdane izvore.

Stručnjak za iranske i izraelske obavještajne službe u Međunarodnom timu za proučavanje sigurnosti u Veroni (ITSS) Shahin Modarres ne misli da je formiranje ovakve jedinice iznenađujuće. Za njega formiranje ove jedinice predstavlja i pokušaj Shin Beta i Mossada da se iskupe, jer je percepcija da je napad iz 7. oktobra djelimično rezultat neuspješnog obavještajnog rada.

Operacija “Božji gnjev”

NILI-jevi zadaci bili bi slični operaciji “Božji gnjev” koja se smatra arhetipom Mossadovih operacija odmazde, a koje su popularizovane filmom Stevena Spielberga “Minhen” iz 2005.

“Nakon masakra nad izraelskim sportistima na Olimpijskim igrama 1972. (koji je počinila palestinska militantna grupa ‘Crni septembar’), Mossad je pronašao one koji su bili umiješani u masakr, ubijajući ih jednog po jednog. To je ono što se može očekivati od NILI-ja”, konstatovao je Bregman.

Spomenuta operacija ukazuje na to koliko će Izrael iskoristiti resursa za pronalazak napadača. Za ubistvo pripadnika “Crnog septembra” u 20 godina angažovano je pet različitih timova agenata i ubica, a sve to je bilo finansijski i logistički podržano.

Pri Mossadu je osnovana tajna jedinica za tajne operacije, a koja je nazvana “Kidon”, što na engleskom znači bajonet. Ta jedinica i dalje postoji i odgovorna je za većinu ubistava pripadnika “Crnog septembra”.

Modarres očekuje da će “Kidonovi” agenti, koji su poznati i po tome što “love” naučnike koji rade na razvoju iranskog nuklearnog programa”, vjerovatno biti u NILI-ju. Za razliku od drugih obavještajnih službi, “Kidonov” modus operandi je da što više diskretnije ubija. Za ubistva često koriste eksploziv.

“Žele poslati signal drugim terorističkim grupama i često isceniraju ubistva”, ukazao je Modarres.

Sumnja se da su “Kidonovi” agenti 2011. u Teheranu izvršili atentat na iranskog nuklearnog inžinjera Dariousha Rezaeinejada. Ubili su ga naoružani napadači, dok su se kretali na motociklu. To se desilo nakon što je Rezaeinejad došao po svoje dijete u školi.

Također se sumnja da je ubistvo palestinske aktivistkinje Wadije Haddad 1978. djelo “Kidonovih” agenata. Navodno je Haddad otrovana pastom za zube ili belgijskom čokoladom koju joj je dao prijatelj. Međutim, djelovanje izraelskih agenata u Gazi imat će svoja ograničenja.

“Glavna razlika je u tome što će NILI djelovati dok je Izrael u ratu s Hamasom”, ukazao je Modarres koji smatra da će praćenje Hamasovih pripadnika koji se kriju u Gazi biti složenije.

Prema njegovim riječima, ne misli da će NILI-jevi agenti ući tokom prve faze kopnene ofanzive u Gazi, jer bi to bilo previše opasno za njih. Očekuje da će ući kada se ostvare čisto vojni ciljevi kako bi ubili one koji su uspjeli da prežive. Bregman vjeruje da će NILI-jevi agenti ući u Gazu u isto vrijeme kada i Izraelske odbrambene snage (IDF).

“Oni će imati dvije ključne misije. Prvo, pokušat će locirati preostale izraelske taoce i, ako je moguće, osloboditi ih. Drugo, pokušat će locirati Hamasove teroriste koji su ubili Izraelce 7. oktobra i ubiti ih”, naglasio je.

Djelovanje u Gazi i šire

Najočiglednije mete Izraelaca su pripadnici Nukhba snaga, elitnog korpusa boraca brigade Izz al-Din al-Qassam – naoružanog krila Hamasa. Tvrdi se da su upravo oni 7. oktobra izvršili napad. Na meti su i oni za koje se sumnja da su osmislili napad – Mohammed Deif, Marwan Issa i Yahya Sinwar.

Bregman smatra da atentati neće biti ograničeni na Gazu. Za njega znači da bi meta mogli biti i oni koji su u državama poput Katara i Turske. Moguće je da će se produžavati lista onih koji bi trebali biti ubijeni.

Bregman je istakao da će Mossad morati pažljivo djelovati, jer kada su 1997. u Amanu pokušali da ubiju Khaleda Meshaala nisu uspjeli u tome. Poslije su Jordanci uhapsili Mossadove pripadnike, a što je uzrokovalo veliku krizu u odnosima Jordana i Izraela. Tada je Tel Aviv pristao na oslobađanje zatvorenika, među kojima je bio i osnivač Hamasa Ahmed Ismail Hassan Yassin. Izraelska vojska je sedam godina kasnije ubila Yassina u Pojasu Gaze, piše portal France 24.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS